hsliveswimmingholder

The St. Augustine Prep boys swimming team opened the season with a 92-78 win over host Atlantic City on Tuesday. Wil Carpenter won the 50-meter freestyle and the 100 backstroke for the Prep, and he added wins in the 200 medley and 400 freestyle relays.

St. Augustine trailed 64-60 following Atlantic City’s win in the 200 freestyle relay, but Carpenter led a 1-2-3 sweep of the first three places in the 100 backstroke to put the Prep up to stay at 73-67. Tyler Turpin took the 100 butterfly for St. Augustine, and was on two winning relays. Colin Pimental and Nathan Cohan helped Turpin and Carpenter won the 400 freestyle relay, and the Prep also took third in the race.

Atlantic City’s Dustin Nguyen swept the distance events, while teammates Peter Pham and Matt Crooks took first in the 200 individual medley and the 100 freestyle, respectively. A.C.’s Jacob Glowacki won the 100 breaststroke. John Hayes and Luke McGovern helped Crooks and Pham win the 200 freestyle relay.

At AC, meters

200 Medley Relay—(Wil Carpenter, Nate Fondacaro, Tyler Tupin, Tim Merighi) SA 1:59.47; 200 Freestyle—Dustin Nguyen AC 2:13.03; 200 IM—Peter Pham AC 2:29.90; 50 Freestyle—Carpenter SA 25.48; 100 Butterfly—Turpin SA 1:02.57; 100 Freestyle—Matt Crooks AC 1:00.37; 400 Freestyle—Nguyen AC 4:40.31; 200 Freestyle Relay—(John Hayes, Luke McGovern, M. Crooks, Pham) AC 1:49.06 ; 100 Backstroke—Carpenter SA 1:05.03; 100 Breaststroke—Jacob Glowacki AC 1:17.24; 400 Freestyle Relay—(Colin Plmental, Nathan Cohan, Turpin, Carpenter) SA 4:08.89.

Records—St. Aug 1-0; AC 1-1.

Vineland 90,

Absegami 79

At Vineland, yards

200 Medley Relay—(Andy Giang, Justin Yin, Stephen Barnard, Sean Blair) A 2:0.60; 200 Freestyle—Kyle Slusarcyk V 2:19.56; 200 IM—Barnard A 2:25.80; 50 Freestyle—Bradic Power V 21.31; 100 Butterfly—Tyler Dorsett A 1:01.80; 100 Freestyle—Noah Jones V 1:06.92; 500 Freestyle—Dorsett A 4:31.70; 200 Freestyle Relay—(Justin Yin, Andrew Zheng, Andy Giang, Dorsett) A 1:52.32; 100 Backstroke—Barnard A 1:07/62; 100 Breaststroke—Yiorgos Danagiotupoulos ; 400 Freestyle Relay—(Dorsett, Bobby Wisharti, Barnard, Zheng) A 3:37.81.

Records—N/A.

Ocean City 132,

Millville 35

At Ocean City, meters

200 Medley Relay—(Nate Hays, Ben Wiley, Brian Walsh, Matt DiMarino) OC 1:58.01; 200 Freestyle—Steve Gooden OC 2:09.29; 200 IM—Phillip Nayda 2:32.70; 50 Freestyle—DiMarino OC 26.20; 100 Butterfly—Hays 1:03.21; 100 Freestyle—DiMarino OC 59.18; 500 Freestyle—Gooden OC 4:36.82; 200 Freestyle Relay—(Calen Connel, Wiley, Luke Bowman, Ethan Ellis) OC 1:53.08; 100 Backstroke—Hays OC 1:03.18; 100 Breaststroke—Ethan McCarron OC 1:20.36; 400 Freestyle Relay—(Walsh, Gooden, Hays, DiMarino) OC 3:51.72.

Records— OC 2-0, M 0-2.

SHORE CONFERENCE

Barnegat 125,

Point Pleasant Borough 43

At St. Francis Aquatic Center, yards

200 Medley Relay—(Dylan Cappucio, Gareth Aguilar, Kaden Jason, Kyle Smith) B 1:54.97; 200 Freestyle—David Ackerman P 1:58.71; 200 IM—Cappucio B 2:23.37; 50 Freestyle—Michael Kosar B 24.88; 100 Butterfly—Smith B 1:00.32; 100 Freestyle—Kosar B 57.77; 500 Freestyle—Ackerman P 5:29.18; 200 Freestyle Relay—(Matthew Zielinski, Jason, Kosar, Colby Pearson) B 1:43.46; 100 Backstroke—Smith B 1:06.53; 100 Breaststroke—Cappucio B 1:11.90; 400 Freestyle Relay—(Pearson, Kosar, Aguilar, Smith) B 3:51.89.

Records—Barnegat 2-0; Point Pleasant Borough 1-1.

Girls swimming

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Cape May Tech 51,

Our Lady of Mercy Academy 43

At OLMA, yards

200 Medley Relay—(Aliana Melendez, Leigha Sepers, Alexandria Patitucci, Denise Dimapilis) O 2:17.04; 200 Freestyle—Hannah Wilcoxen C 2:21.73; 200 IM—Dimapilis O 2:47.52; 50 Freestyle—Sepers O 29.30; 100 Butterfly—Wilcoxen C N/A; 100 Freestyle—Cameron Muir C 1:10.20; 500 Freestyle—Lindsey Robbins C 5:43.69; 200 Freestyle Relay—(Melendez, Laura Sloan, Victoria Gee, Alyson Daley) O 2:04.92; 100 Backstroke—Robbins C 1:08.95; 100 Breaststroke—Madison Ruisch C 1:27.00; 400 Freestyle Relay—(Muir, Wilcoxen, Robbins, Savannah Bruno) 4:27.19.

Records—CMT 2-1, OLMA 1-2.

Ocean City 140,

Millville 30

At Ocean City, meters

200 Medley Relay—(Claudia Scherbin, Ryann Styer, Maggie Wallace, Alex Antonov) OC 2:17.22; 200 Freestyle—Emily Myers OC 2:31.46; 200 IM—Scherbin OC 2:47.38; 50 Freestyle—Antonov OC 29.63; 100 Butterfly—Wallace OC 1:09.99; 100 Freestyle—Brooke Powell OC 1:07.15; 500 Freestyle—Andrea Teofanova OC 4:58.84; 200 Freestyle Relay—(Powell, Eve Chiarello, Scherbin, Myers) OC 2:05.06; 100 Backstroke—Styer OC 1:10.24; 100 Breaststroke—Antonov OC 1:23.02; 400 Freestyle Relay—(Emily Culmone, Myers, Teofanova, Chiarello) OC 4:47.05.

Records— OC 2-0; M 1-1.

Vineland 118,

Absegami 52

At Vineland,

200 Medley Relay—(Grace McLaughlin, Germaine Smart, Julia Albertson, Alaina Merighi) V 2:18.60; 200 Freestyle—Carli Hullihen V 2:38.07; 200 IM—Erin Murphy A 2:30.30; 50 Freestyle—Albertson V 28.31; 100 Butterfly—Merighi V 1:23.00; 100 Freestyle—Murphy A 1:03.70; 500 Freestyle—Hullihen V 5:44.57; 200 Freestyle Relay—(Smart, Albertson, Hullihen, Mclaughlin) V 2:03.77; 100 Backstroke—Megan Murie V 1:26.31; 100 Breaststroke—Jana Baligoh A 1:30.76; 400 Freestyle Relay—(Merighi, Delaney Fisher, Rachel Slusarezyk, Hullihen) V N/A.

Records—N/A.

SHORE CONFERENCE

Point Pleasant Borough 111,

Barnegat 59

At Barnegat, yards

200 Medley Relay—(Makana Steinmetz, Trinity Steinmetz, Tara Caucino, Molly Kate Sabia,) P 2:10.24; 200 Freestyle—Nicole Sleys P 2:16.43; 200 IM—M Steinmetz P 2:33.07; 50 Freestyle—T Steinmetz P 27.80; 100 Butterfly—T Steinmetz P 1:08.06; 100 Freestyle—Hannah Rotunno P 1:08.63; 500 Freestyle—Sleys P 6:06.99; 200 Freestyle Relay—(Ashlee Caswell, Nicole Piskorzewski, Annabelle Grogan, Anna Sackett) B 2:04.81; 100 Backstroke—Caitlin Lustenberger B 1:15.23; 100 Breaststroke—M Steinmetz P 1:20.86; 400 Freestyle Relay—(M Steinmetz, T Steinmetz, Caucino, Sleys) P 4:20.98.

Records—P 2-0; B 0-2.

Girls basketball

Kings Christian 71,

Atlantic Christian 32

Sam Rhodes scored 11 points to lead Atlantic Christian. Rebekah Derragh added six points.

Aleigha Gangemi scored a game-high 26 points for Kings Christian

Kings Christian 23 13 22 13—71

Atlantic Christian 6 8 3 15—32

AC—Rhodes 11, Vogel 5, Winkel 5, Derragh 6, Harmon 5.

KC—Gangemi 26, Nelson 20, Wilkenson 12, Wright 10, Panagotociles 2, Eleoceri 1.

3-pointers—Rhodes 2, Vogel, Winkel, Harmon AC; Nelson, Gangemi 2 KC.

Records—Atlantic Christian 0-3.