Tia Higbee and Danielle Heimbach finished first and third, respectively to give Cumberland Regional High School a 24-32 edge over visiting Gloucester Catholic in a Tri-County Conference Diamond Division girls cross country meet Tuesday.

Higbee won in 24 minutes, 37 seconds, followed by Heimbach at 24:53.

At Cumberland

1. Tia Higbee CR 24:37; 2. Devon Murphy GC 24:43; 3. Danielle Heimbach CR 24:53; 4. Julia Hickman GC 24:56; 5. Callan Muffley CR 25:22; 6. Jade Broussard GC 26:27; 7. Jesse Strope CR 26:37; 8. Kelly Massey CR 27:09 ; 9. Jaime Ryan GC 27:18; 10. Kayla Smith CR 28:05.

Records—G.C. 0-4, Cumberland 2-3 .

Cape-Atlantic League

Mainland Regional 16

Oakcrest 40

Mainland Regional 15,

Bridgeton 50

Oakcrest 15,

Bridgeton 50

At Mainland Regional

1. Corinne Mooney MR 20:56; 2. Emma Bean MR 21:25; 3. Jen Casale MR 21:43; 4. Jen Rha MR 21:57; 5. Jessica Huttler O 22:08; 6. Sarah Nagke MR 22:23; 7. Jessica Fraone O 22:28; 8. Alyssa Raymond O 22:49; 9. Klea Kalia MR 22:52; 10. Samantha Liepe O 23:11; 11. Shannon Meglathery MR 23:18; 12. Argiea Spencer O 24:07; 13. Pamela Myers O 24:14; 14. Nicole Littlefield O 24:23; 15. Zamarah Corley B 24:31.

Records—Mainland 4-2; Oakcrest 3-3; Bridgeton 0-5.

Wildwood Catholic 22,

Cape May Tech 35

Wildwood Catholic 15,

Holy Spirit 50

Cape May Tech 15,

Holy Spirit 50

At Holy Spirit

1. Emily Johnson WC 22:04; 2. Emily Glegerich HS 22:33; 3. Grace Lederer WC 23:24; 4. Katie Wallace WC 23:49; 5. Tori Light HS 24:00; 6. Delaney Wallace WC 24:13; 7. Krissy Pallitto HS 24:40; 8. Hanna Dietrich CMT 25:08; 9. Monica Powers CMT 25:49; 10. Amy Amerto CMT 27:14; 11. Lexi McDuell HS 27:27; 12. Brianna Pizzuilla CMT 27:31; 13. Emily Furschon CMT 28:12; 14. Ashlynn Jenico CMT 28:23; 15. Alyssa Poluch CMT 29:39.

Records—WC 6-1; CMT 5-2; Holy Spirit 0-6.

Buena Regional 20, Middle Township 35

Middle 26, Cedar Creek 29

Buena 18, Cedar Creek 38

At Cedar Creek

1. Alex Walsh MT 20:23; 2. Kristin Spiegel BR 20:41; 3. Gina Testa BR 20:42; 4. Michelina Hesse CC 20:43; 5. Lisa Testa BR 20:52; 6. Janessa Biondi BR 22:42; 7. Geena DeFoor BR 22:45; 8. Jahniece Jaffe CC 23:00; 9. Marissa Caminos MT 23:15; 10. Victoria Deever MT 23:24; 11. Brianna Mays CC 23:42; 12. Lara Colombo MT 23:47; 13. Amanda Tanko CC 24:24; 14. Selena Colea MT 24:57; 15. Brianna Donnelly BR 25:25.

Records—Buena 6-0, Middle 5-2, Cedar Creek 4-2.

Atlantic County Institute of Technology 15,

St. Joseph 50

At ACIT

1. Alexis Hoerter SJ 20:31; 2. Dana Donahue SJ 20:49; 3. Leah Evans ACIT 21:28; 4. Julia Belmonte ACIT 21:46; 5. Cassandra Higgins ACIT 25:31; 6. Valaniece Martin ACIT 26:33; 7. Monique Mullings ACIT 26:35; 8. Riley Gershma nACIT 39:57.

Records— S. J. 0-4.

Millville 25, Hammonton 30

Millville 19, Vineland 36

Hammonton 19, Vineland 37

At Vineland (South Vineland Park)

1. Victoria Thaler M 20:49; 2. Kaitlyn Derman M 21:03; 3. Tabby MacKenzie H 21:34; 4. Valerie Pagano H 22:12; 5. Val Thaler M 22:44; 6. Sam Berenado H 22:57; 7. Jackie Askins V 23:11; 8. Brianni Martinez H 23:18; 9. MacKenzie Springsteadah M 23:30; 10. Destiny Esquilin V 23:45; 11. Itzel Mayen V 23:47; 12. Tai Wiggins M 24:31; 13. Caitlin Cassidy H 24:40; 14. Kayla Jackson V 25:03; 15. Julia Schenker H 25:30.

Record—Vineland 0-6.

Ocean City 19, Absegami

At Ocean City

1. Bridget Flynn OC 20:11; 2. Katie Juniewicz A 20:34; 3. MaryKate Brelsford OC 21:04; 4. Dev Grisbaum OC 21:32; 5. Erin Myers OC 21:52; 6. Maddie Brady OC 22:23; 7. Tess Solazzo OC 22:58; 8. Emma Bergman OC 23:00; 9. Kirsten Kershbaum,er 23:07; 10. Rachel Stremme OC 23:08.

Records—O.C. 5-0; Absegami 1-5.

Shore Conference

Lacey Township 21, TRS 35

TRN 22, Lacey Township 36

TRN 21, TRS 40

At Lacey Township

1. Danielle Leavitt LT 18:32; 2. Molly Applegate TRS 19:25; 3. Karah O’Hallaran TRN 19:48; 4. Maggie Hanlon TRN 20:03; 5. Kaitlyn George TRN 20:09; 6. Elizabeth Kowalski TRN 20:36; 7. Abby Gauthier LT 20:40; 8. Alex Mass LT 20:45; 9. Kelsey Smith TRS 20:57; 10. Alexa Fotopoulos TRN 20:59; 11. Julie Durske TRN 21:10; 12. Jessie Mentzel LT 21:21; 13. Julia Martone TRN 21:28; 14. Melissa Guida LT 21:33; 15. Alexsus Duocolo TRS 21:42.

Records—TRN 3-0; TRS 1-4; Lacey 3-3.

Boys

Cape-Atlantic League

Hammonton 22, Vineland 33

Vineland 28, Millville 29

Hammonon 24, Millville 33

At Vineland

1. Lou Corgliario H 17:15; 2. LeQuan James Jr. V 17:27; 3. Mark Karidratous H 17:43; 4. Gage Whilden M 17:49; 5. Francois Chambers V 18:20; 6. Kyle Schnider H 18:26; 7. Dayron Brown M 18:27; 8. Justin Canion M 18:50; 9. Dustin Sutton M 18:51; 10. Jonah Schmidt H 19:04; 11. James Brady H 19:08; 12. Marlon Herrera V 19:09; 13. Dylan Mazzola V 19:10; 14. Zachary Carbonara V 19:13; 15. Johnny MArtinez H 19:16.

Records—Vineland 3-4; Hammonton 5-2; Millville 2-4.

Cape May Tech 26,

Holy Spirit 31

Cape May Tech 15,

Wildwood Catholic 50

Holy Spirit 15,

Wildwood Catholic 50

At Holy Spirit

1. Jared Lopez HS 18:31; 2. Liam Munz CMT 18:49; 3. Josh Greenberg CMT 18:52; 4. Vinny Deritis CMT 20:48; 5. Jack Marczykh HS 21:01; 6. Pat McFadden HS 21:03; 7. Dan Miller HS 21:58; 8. Dylan Mastrianan CMT 22:38; 9. Sven Axelson WWC 23:16; 10. Noah Rixey CMT 23:32; 11. Kris Kane CMT 23:37; 12. Pat Lynch CMT 23:57; 13. Tom Rawe CMT 24:14; 14. Billy Peyton HS 24:36; 15. Alex Howell WWC 24:38.

Records —CMT 5-2; WWC 0-6; Holy Spirit 2-4.

Ocean City 19,

St. Augustine Prep 49

St. Augustine Prep 21,

Absegami 40

Ocean City 20, Absegami 42

At St. Augustine Prep

1. Austen Johnson OC 20:36; 2. Taylor Pagano OC 20:52; 3. Dillon Marshal A 21:00; 4. Ben Colbert OC 21:06; 5. Rob Ohlson OC 21:11; 6. Dionne Ko A 21:20; 7. Joe Farnoly SAP 21:23; 8. Colin Wertherington SAP 21:30; 9. Dale Shober SAP 21:33; 10. Yarit OSario A 21:55; 11. Austin Christy SAP 21:59 12. Freddy Maul A 22:42; 13. Joseph Dunkens A 23:02; 14. Gerry Dobson SAP 23:26.

Records—Prep 4-1; OC 5-0; Absegami 2-3.

Middle 20, Buena Regional 41

Middle 24, Cedar Creek 31

Cedar Creek 22, Buena 39

At Cedar Creek

1. Ryan Herlihy MT 17:40; 2. Zach Peterson MT 18:31; 3. Brandon Walters CC 18:33; 4. Julio Martinez BR 18:45; 5. Sean Wack CC 18:58; 6. Kyle Sargent MT 19:07; 7. Josh Olive BR 19:37; 8. Jordan White CC 19:48; 9. Jeremy Collins MT 20:01; 10. Nick Capille CC 20:10; 11. Jeremy Novick MT 20:15; 12. Curtis Librizzi CC 20:26; 13. Billy Librizzi CC 20:29; 14. Angel Santana CC 20:35; 15. Ian Martinelli CC 20:38.

Records—Middle 6-1, Buena 1-5, Cedar Creek 4-2 .Mainland Regional 15,

Oakcrest 50

Mainland 18, Bridgeton 41

Bridgeton 20, Oakcrest 35

At Mainland Regional

1. Chris Hutton MR 16:55; 2. Will Krause MR 17:00; 3. Ethan Fischer MR 18:07; 4. John Scull MR 18:08; 5. Kenny Hunter B 18:14; 6. Darius Chandler B 18:19; 7. Kyron Planter B 18:22; 8. John Denofrio MR 18:25; 9. Matt Dods MR 18:28; 10. Jimmy McDaid MR 18:40; 11. Rich Heim MR 18:48; 12. Josh Melander MR 18:54; 13. Ryan Famaroo O 19:04; 14. Conor Stabile O 19:12; 15. Alex Gilmore MR 19:16.

Records—Mainland 4-2; Oakcrest 2-6; Bridgeton 1-4.

St. Joseph 23,

Atlantic County Institute of Technology 33

At ACIT

1. Val Vadino SJ 16:20; 2. Jonathan Linden SJ 16:54; 3. Tom Ludwick ACIT 17:27; 4. John Curcio SJ 17:51; 5. Robert Rebish ACIT 17:56; 6. Ian Swire ACIT 18:27; 7. Tyler Tartaglia SJ 18:36; 8. Ted Moslet ACIT 18:37; 9. Manny Sanfilippo SJ 18:49; 10. Jimmie Coia SJ 18:51.

Record—S.J. 4-2.

Tri-County Conference

Pitman 20,

Wildwood 41

At Wildwood

1. Trevor Gentek W 19:52; 2. Zach Howey P 20:17; 3. Pat Collins P 21:13; 4. Vinny Degori P 22:54; 5. Jeremy Shriver P 22:59; 6. Dan Leash P 24:27; 7. Walter Harrison W 24:33; 8. Alex Garafolo P 24:38; 9. Rich Ramagosa W 24:50; 10. Zach Shalloway P 24:51.

Records—Wildwood 0-2.

Cumberland Regional 20,

Gloucester Catholic 40

At Gloucester Catholic

1. Dennis Spence CR 18:00; 2. Tom Miller CR 18:21; 3. Justin Newkirk CR 18:27; 4. Andreas Logothetis GC 18:38; 5. Nick Chappius CR 18:52; 6. Matt Hughes CR 18:54; 7. Bill Simila GC 19:17; 8. Sean Simila GC 19:22; 9. Roberto Martinez-Mendez CR 19:31; 10. Gino Piccioni CR 20:20.

Records—Cumberland 4-1, G.C. 0-3.

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.