News

Home Back

Wrestling roundup: Southern wins South Jersey Group IV semifinal; Barnegat, St. Joe, Hammonton, Holy Spirit lose

Top-seeded Southern Regional High School won 11 bouts as it defeated fourth-seeded Toms River North 43-15 in a South Jersey Group IV semifinal Wednesday.

Chris Sercico won at 152 pounds with a 14-4 major decision over Dylan DaSilva.

Rams 132-pounder Zach Wilhelm won with a 7-1 decision.

The Rams, No. 2 in The Press Elite 11, had three pins. They host third-seeded Shawnee, a 35-23 winner over second-seeded Clearview, on Friday.

106—James Knoeller SR d. Walter Orellana 5-2; 113—Chris Crane SR d. Vinny Fichera 7-3; 120—Pat Mooney SR p. Ricardo Diaz 5:20; 126—Andrew Jonneson SR d. Ryan O’Donnell 8-2; 132—Zach Wilhelm SR d. Ryan Davis 7-1; 138—Nick Racanelli SR p. Kyle Lewis 5:32; 145—Nick Tardibuono TRN p. Peyton Blauett 3:49; 152—Chris Sercico SR md. Dylan DaSilva 14-4; 160—Erik Kretschmer d. Angel Orellana 7-0; 170—Gerardo Jorge SR d. Tyler Machaite 4-3; 182—Connor Case SR p. Jose Romero 3:13; 195—David Mitchell d. Patrick Ferraro 7-4; *220—Jesse Bauta SR d. Alex Sherrer 5-1; 285—Andres Espinosa TRN won by forfeit.

Record—Southern 11-5.

S.J. Group II

(1) Delsea Regional 51,

(4) Barnegat 12

106—Jeffrey DeLuise B d. John Hassett 3-0; 113—Nick Fogarty B d. Kevin Huck 8-2; 120—Jordan Boullion DR p. Devin Durante 2:23; 126—Jordan Boullion DR p. Christian Cammarota 3:10; 132—Joe Mandara B d. John Pierson 4-3; 138—Rian Lamanteer DR tf. Zachary Massa 4:05, 16-1; *145—Dylan Recinto DR d. Ed Santolla 7-4; 152—John Hennelly DR md. Chris Stoma 10-1; 160—David Gresk DR p. Ryan Kirk :27; 170—Victor Defrance DR p. Kevin Hoffman 3:05; 182—Dylan Dobzanski DR p. Gregory Schmalz 1:55; 195—Cody Ruppert DR p. Max Lombardo 1:23; 220—Matt Frigon B d. Erik Porch 5-3 (OT); 285—Bryan Dobzanski DR d. Zachary Andrews 4-0.

Records—Barnegat 14-12.

South Jersey Group III

(2) Timber Creek 52,

(6) Hammonton 18

Timber Creek, ranked ninth in The Press Elite 11, meets top-seeded Toms River South on Friday for the South Jersey Group III title. T.R. South is the No. 1 team in The Press Elite 11. Further details were unavailable.

Records—T.C. 17-8; Hammonton 16-8.

S.J. Non-Public B

(1) Camden Catholic 69,

(4) St. Joseph 6

106—Sam Keating CC won by forfeit; 113—Tyler McBride CC p. Eric Fallon :49; 120—Shawn Stone CC won by forfeit; 126—Mark McCormick CC p. Jimmy Coia :35; 132—Alex Smyth CC p. Alex Barbone 1:35; 138—Nick Minkiewica CC p. Doug Kramer 4:23; 145—TJ Miller CC won by forfeit; 152—Chad Walsh CC p. Logan Laughlin 2:36; 160—Collin Pierlott CC p. Jesse Hutwagner 1:43; 170—Christian LaFragola SJ d. Frank Varallo 5-2; 182—Kevin Clancy CC d. Silvio Maione 4-3; 195—Sean Collins CC won by forfeit; 220—James Muntz CC won by forfeit; 285—Roy Lucas SJ d. Jeff Miller 1-0.

Record—St. Joe 4-24.

(2) Holy Cross 50,

(3) Holy Spirit 29

106—Jake McKenna HC p Eric Owiklinski 1:51; 113—Patrick D`Arcy HS tf Cam Wasson 4:15; 120—Robert Rodolico HC won by forfeit; 126—Troy Longley HC md Ryan Hoke 13-5; 132—Mike Shaddow HC won by forfeit; 138—Brandon Bower HS won by forfeit; 145—Ed Sooy HS won by forfeit; 152—Daniel Ramirez HS won by forfeit; 160—Kenny Long HC md Joe DiBuonaventura 17-4; 170—Kyle Smith HC p Timothy Moylette 2:52; 182—Matt Correnti HC won by forfeit; 195—James Gallagher HC won by forfeit; *220—Matthew Paradise HC p Matt Hoke 2:21; 285—Ray Ellis HS p Jake Zoll 0:31.

Records—H.C. 7-10-2; Spirit 5-21.

*Match began at this weight

Regular season

Lacey Township 47,

Toms River East 27

106—Gerald Buono TRE p. Anthony Datello 2:54; 113—Denjamin Mrozinski LT d. Anthony Curtis 3-1; 120—Yoseph Borai TRE d. Sam Moynihan 5-6; 126—Connor Garrity LT p. Ryan Wasilick 2:49; 132—Nick Vecci LT p. Joseph Davidyock 4:58; 138—not contested; 145—not contested; 152—Richard Lewis TRE p. Cody Alvarez 1:34; 160—Matt Opacity LT d. Antonio Morales 2-1; 170—David Paprota LT p. Brandon Burdge 3:30; 182—Luke Fernandez LT p. Paul Lomakin 1:22; 195—not contested; 220—not contested; 285—Joseph Dietrich TRE p. Frank Fantasia 4:54.

Record—Lacey 9-15.

Note: Coach Tom Pfister won his 100th match.

Egg Harbor Township 43,

Middle Township 18

106—Kevin Thomas EHT p. Joey Curtis 2:26; *113—Ant Verna EHT d. Josh Rhile 8-3; 120—Kenny Dale M d. Shane Morgan 4-2; 126—Nathan Colinbeance EHT md. Pat Williams 15-2; 132—Brandon Curtis M p. Anthony Prendes 1:08; 138—Jake Kershaw M d. Caleb Justis 7-5; 145—James Bower EHT p. Tyrell Hebron 2:52; 152—Jake Canter M d. Rece Thompson 8-2; 160—John Mallett M md. James Ingersol 17-5; 170—Nick Costic EHT p. John Mooers 1:31; 182—Eric Wollermann EHT p. James Loftus :47; 195—Demetrias Camble EHT d. Jason Sierra 6-0; 220—Nigel Toussaint EHT p. Harry Wozunk 1:38; 285—Alex Torres EHT p. Jason Viola 5:08.

Records—EHT 10-14; Middle 10-9.

Lower Cape May Regional 44,

Atlantic City 21

106—Eric Pruszinski LCM won by forfeit; 113—Zack Hicks LCM md. John Swift 11-2; 120—Zach Valcarce LCM p. Sam Cohen 5:18; 126—Isaiah Johnson AC d. Adam Cabrera 6-4; 132—Elijah Johnson AC d. Noah Gomersall 9-6; 138—Mike Harkin LCM won by forfeit; 145—Ty Altieri LCM d. Giancarlo Martinez 9-1; 152—Joseph Cutugno AC d. Jackson Sole 4-3; 160—Giovanni Perez AC p. John Campbell 5:01; *170—Amaury Ortiz AC won by forfeit; 182—Frank Ziegler LCM d. Percy Lierena 7-1; 195—Cory Damiana LCM p. Saeed Saad :41; 220—Josh Frederick LCM d. Omar Hayatt 6-0; 285—Doug Flitcroft LCM won by forfeit.

Records—LCM 11-14; AC 7-16.

Ocean City 46,

Cherry Hill East 30

106—Dustin Oves OC p. Kyle Ungerleider 2:28; 113—Jeremiah Johnson OC p. Willy Cao 5:27; 120—Alex Laird CHE won by forfeit; 126—Jake Tuso OC p. David Aningalan 2:59; 132—Cliff Owens OC md. Dan Bendik 21-7; 138—Vinny Levin OC p. EJ Rorke 1:26; 145—Jon Cornatzer CHE p. Ryan Fisher 2:18; 152—Patrick Swenson CHE p. Luke Demore 4:22; 160—Jeremy Grund OC p. Steven Ascola 1:57; 170—Vincent Varallo OC P. Andrei Creanga 2:59; 182—Cooper Gallagher OC d. Daishi Goto 6-4; 195—Jerry Peralta CHE p. Jeff Payne :15; 220—Josh Johnson OC d. Jon Minion 12-6; 285—Quinn Sanchez CHE p. Clint Pearson 2:57.

Record—Ocean City 13-8.

Absegami 75,

Gloucester Catholic 0

106—Kelvin Siem A won by forfeit; 113—Yani Patsaros A won by forfeit; 120—Chris D’Alfonso A tf. Chris Rehrid 15-0; 126—Chris Harvey A d. Frank Romeo 6-0; 132—Kevin Vasquez A p. Zach Cummer 4:31; 138—Youquio Kukulo A md. Pat Rafferty 14-5; 145—Robert MEars A p. Matt Daivs 3:40; 152—Andrew Gabros A p. Mark Bederardinis 3:59; 160—Yarat Osorio A won by forfeit; 170—Nick Mill A won by forfeit; 182—Alvin Mears A d. Dan Koehler 6-5; 195—Will Sanz A p. Anthony Antonini :25; 220—Tiger Kirvay A p. Gabriel Alessi :39; *285—Roman Rudisill A won by forfeit.

Record—Absegami 6-20.

Penns Grove 45,

Mainland Regional 28

106—Lonnie Wilson PG p. Justin Bishop 1:49; 113—Frank Trifiletti MR p. Devonte Rattray :39; 120—Darrian Brooks PG p. John Davison 1:09; 126—John DiNofrio MR d. Anthony Verdecchio 3-2; 132—Justin Walsh MR d. Grain O’Connell 18-11; 138—Garrett Ewing MR md. John Evans 12-0; 145—Jackson Baker PG d. Austin Amato 10-8; 152—John Fitzpatrick MR p. Tristen Erney 1:06; 160—Colin O’Hara MR p. Jaron Maldonado 1:26; 170—Tykeere Miles PG P. Kolin Roberts 3:42; 182—Nick Elmer PG p. Eugene Tartaglione :51; 195—Craig Ransome PG p. Mike Kennedy 3:42; 220—Isaiah Coppage PG won by forfeit; 285—Adrian Torres PG p. David Evans 2:42.

Records—Mainland 8-20.

*Match began at this weight

 

Comments