News

Home Back

Girls tennis roundup: Pineland Regional earns first playoff win since 2009

Pinelands Regional High School beat visiting Highland Regional 5-0 Friday in the opening round of the South Jersey Group III girls tennis playoffs.

It was eighth-seeded Pinelands' first playoff win since 2009, when the Wildcats defeated Timber Creek 4-1 in the first round.

Pinelands won in straight sets at every position.

The Wildcats will play top-seeded Moorestown, the No. 3 team in The Press Elite 11, in a quarterfinal match Tuesday.

Singles-Emily Delbury d. Della Xu 6-1, 6-2; Amanda Anderson d. Gabrielle Chiaradonna 6-1, 7-5; Caitlin Gobel d. Kristina Kaighn 6-1, 6-1.

Doubles-Jamie Cohalan-Julia Driscoll d. Sarah Barner-Britney Nguyen 6-2, 6-1; Dana Rose Brown-Emily Wheeler d. Stevi Cordner-Taylor Haigh 6-3, 6-0.

Records-Highland 5-7; Pinelands 7-7.

(6) Kingsway Regional 4,

(11) Lacey Township 1

At Kingsway Regional

Singles-Alexia Cavazos K d. Carly Ragan 6-2, 6-2; Kelly Davis K d. Caitlin Linstra 6-0, 6-2; Jessica Capasso K d. Sacelia Orsini 6-1, 6-2.

Doubles-Kelsey Cornelius-Olivia Fenton L d. Tiffany Crawford-Ashley Jenkins 2-6, 7-5, (12-10); Alyssa Friedman-Renee Tanner K. d. Stephanie Conrad-Taylor Sciarra 6-2, 6-3.

Records-Lacey 2-12; Kingsway 11-4.

S.J. Group IV playoffs

(4) Egg Harbor Township 5,

(13) Toms River East 0

The Eagles moved on to face fifth-seeded Clearview Regional, ranked No. 7 in the Elite 11, on Tuesday.

At EHT

Singles-Katie Garthaus d. Jamie Bruenig 6-2, 6-1; Vida Torres d. Cassie Angelo 6-1, 6-0; Sophie Fernandez d. Shannon Mahon 6-0, 6-0.

Doubles-Maria Ibarra-Chrsitine Pao d. Danielle Witt-Bea Noblezza 6-0, 6-1; Zahara James-Mona Sarhan d. Lyndsey Bianchi-Cozette Gonzalez 6-0, 6-1.

Records-EHT 10-1.

(6) Mainland Regional 3

(11) Washington Township 2

The Mustangs, ranked No. 8 in the Elite 11, will play at third-seeded Toms River North, No. 4 in the Elite 11, at 3 p.m. Tuesday.

At Mainland

Singles-Nicole Fahringer MR d. Kelsey Bevenour 6-4, 6-2; Ave Paraggio WT d. Lily Glassberg 6-4, 6-3; Marygail Muller WT d. Elise Natchigall 6-2, 6-4.

Doubles-Haley Krachman-Rachel Rha MR d. Lauren Palmerchuk-Vicky Tran 7-5, 6-3; Katie Rha-Cassidy Scott MR d. Taylor Gallo-Mary Lloyd 6-4, 6-2.

Records-Mainland 9-1.

(5) Clearview Regional 5,

(12) Vineland 0

At Clearview Regional

Singles-Julie Winter d. Sagel Mengami 3-6, 6-1, 6-1; Shannon Burke d. Neeraja Thakur 6-2, 6-3; Lydia Henry d. Briana Ciancaglini 6-4, 6-1.

Doubles-Joanna Kelner-Julia Novick d. Andrea Ferarri-Gina Irrizary 3-6, 6-4, 7-6; Lauren Krzaczek-Haley Specht d. Olivia Genrilini-Nandni Patel 6-3, 6-1.

Records-Clearview 14-0; Vineland 6-6.

S.J. Group II playoffs

(9) Buena Regional 5,

(8) Cinnaminson 0

The Chiefs will play top-seeded Haddonfield, ranked No. 1 in the Elite 11, on Tuesday.

At Cinnaminson

Singles-Jessie Houston d. 6-0, 6-2; Kate Albertson d. Amanda Adams 6-4, 6-0; Deanna Brown d. Jenna Cuccinota 6-0, 6-0.

Doubles-Julie DeLizza-Ana Nicolo d. Veronica Knell-Jenna Monnaleto 6-3, 6-7, 6-4; Gina Gorrell-Roshni Patel d. Cindy Liu-Alexa Pritchard 6-4, 6-3.

Records-Buena 5-6; Cinnaminson 4-5.

Cape-Atlantic League

Holy Spirit 4,

Our Lady of Mercy Academy 1

At St. Augustine Prep

Singles-Bridget Dandrea OLMA d. Madison Gallagher 6-1, 6-0; Emery Gewirtz HS d. Tina DiCicco 6-3, 6-4; Kerin Maguire HS d. Winter Bruggeworth 6-3, 6-3.

Doubles-Valerie Garofalo-Julia Dalzell HS d. Devan Sorantino-Katie McLaughlin 6-0, 6-0; Kelly Gross-Jess Shaffer HS d. Giana Vozzi-Anisha Patel 6-3, 6-1.

Records-Spirit 12-1, OLMA 5-8.

No. 11 Sacred Heart 5, Bridgeton 0

At Gittone Park

Singles-Amanda Goff d. Denise Juarez 6-0, 6-0; Patrice Basada d. Shakia Singleton 6-0, 6-0; Abby Bencie d. Maria Cruz 6-0, 6-1.

Doubles-Lauren Cavallo-Katie O'Rourke d. Tanija Johnson-Andrea Mendez 6-4, 6-1; Kelly Hullihen-Samantha Caterina d. Tyrusha Wallop-Anna Perez 6-1, 6-4.

Records-S.H. 13-0, Bridgeton 2-11.

Cedar Creek 5, Pleasantville 0

At Cedar Creek

Singles-Linsey Gabris d. Lorna Miller 6-2, 6-4; Mikila Stefanski d. Julia Moore 6-0, 6-0; Allie Hare d. Flor Woodward 6-0, 6-0.

Doubles-Casey Thomas-Emilee Roesch d. Leslie DeLeon-Ashley DeLeon 6-2, 6-0; Natasha Vega-Joanna Smith d. Khadijah Davis-Medge Pierre 6-1, 6-2.

Records-Cedar Creek 10-4; Pleasantville 0-12.

Millville 5, Hammonton 0

At Hammonton

Singles-Erin Chard d. Morgan Mitchell 6-4, 6-2; Noelle Brecht d. Taylor Peyton 6-2, 6-2; Harmony Brecht d. Sam Carty 6-1, 6-0.

Doubles-Danielle Orlov-Katie Kranefeld d. Heather Visco-Hannah Knapp 6-4, 6-2; Ashley Cross-Sarah Banker d. Claire Ogden-Ana Guzman 6-3, 6-1.

Records-Hammonton 1-12; Millville 6-9.

Shore Conference

Toms River South 5,

Southern Regional 0

At Southern Regional

Singles-Haley Petty d. Patty Terhune 6-0, 6-3; Courtney Russell d. Melissa Strouse 6-2, 6-1; Linsey Parks d. Shana Maw 6-0, 6-0.

Doubles-Danielle Gabriel-Caitlin Adams d. Rylea Hager-Casi Callahan 6-2, 6-3; Alli Nolte-Amy MacNeill d. Raquel Sharkey-Fran Castoria 6-2, 6-3.

Records-TRS 13-3; Southern 5-8.

 

Comments