News

Home Back

Boys tennis roundup: St. Augustine Prep falls to top-seeded Christian Brothers Academy in South Jersey final

Louis Abenante won 6-3, 6-0 at first singles, but second-seeded St. Augustine Prep fell to top-seeded host Christian Brothers Academy 3-1 in the the South Jersey Non-Public A boys tennis final Monday.

Singles-Louis Abenante SAP d. Mike Montanelo 6-3, 6-0; Anthony Dein CBA d. Brian Balchiunas 6-1, 6-0; Mark Robinson CBA d. Sean McBride 6-1, 7-5.

Doubles-Andrew Tort-Jack Fitzsimmons CBA d. Matt DeMarco-Jon Minn 6-3, 6-0; Justin Pellegrino-Anthony Innacone t. Haddon Antonucci-Steve Sontag 6-2, 1-6.

Records-Prep 14-6.

S.J. Group III final

(1) Moorestown 4,

(2) Hammonton 1

At Moorestown

Singles-Ryan Dickerson M d. Pete Lancetta 6-0, 6-0; Tyler Blessing M d. Michael Seligman 6-0, 5-7, 6-4; Hamza Husain M d. Dave Donio-Enscoe 6-3, 6-2.

Doubles-Jacob Fox-Pete Nicholson M d. Stevie Salvatore-Thomas Cutts 6-0, 6-0; Jonathan McCarthy-Marcus Mitchell H s. Kevin Tan-Alex Epstein 6-1, 6-0.

Records-Hammonton 15-5.

Cape-Atlantic League

Holy Spirit 4, Cedar Creek 1

At Cedar Creek

Singles-Zach Burke HS d. Austin Jobin 6-0, 6-2; Aadil Rahore HS d. Hari Desai 6-1, 6-4; Dean Mazza CC d. Mike Keenan 4-6, 7-6, 6-1.

Doubles-Shane Morrel-Dakota Boulla HS d. Ethan Messinger-Ned Arnold 7-6, 3-6, 6-4; Jack Barrone-George Bross HS d. Noah Wilde-Brandon Cintron 3-6, 6-4, 6-2.

Records-C.C. 4-14; Holy Spirit 9-7.

Lower Cape May Regional 5,

Buena Regional 0

At Buena Regional

Singles-Jeff Smith d Ryan Sturts 6-4, 6-1; Robbie McClernan d Zach Fountas 6-4, 6-1; Alec Levin d Jesse Repko 6-1, 6-3.

Doubles-Nick Douglass-Tim Mellina d Eric Harrison-Kevin Halter 6-3, 6-2; Tyler Meinhold-Marco Aguado d John Malinski-Wanter Dilg 6-1, 6-2.

Records-LCM 13-6; Buena 11-8.

Mainland Regional 5,

Millville 0

At Millville

Singles-Ethan Fischer d. Javaris Martin 6-0, 6-0; Ryan Pangilinan d. Charles Reynolds 6-0, 6-0; Alex Nhan d. Alex Rusted 6-2, 6-1.

Doubles-Chris Sartain-Josh Margolis d. Ryan Jarvis-Bryan Alcox 6-1, 6-1; Steve Somstay-Thomas Lee d. Ron Boorman-Davon Darminio 6-0, 6-0.

Records-Mainland 15-3; Millville 2-19.

Tri-County Conference

Wildwood 5, Salem 0

At Wildwood

Singles-Anthony Madle d. Zachary Richman 6-0, 6-3; Jose Otero d. Eli Hammond 6-0, 6-1; Yamiel Jimenez d. Mike Wing 6-1, 6-2.

Doubles-Jared Irwin-Yesiel Colon won by forfeit; Angel Colon-Kenny Jimenez won by forfeit.

Records-Wildwood 9-10.

Nonleague

Vineland 4,

Schalick 1

At Schalick

Singles-Jack Peterson S d. Rahi Patel 7-5, 6-2; Andrew Massaro V d. Dalton Salisbury 6-0, 6-0; Nhyko Todd V d. Zach Johnson 6-2, 6-1.

Doubles-Darren Tomasso-Nick Mayo V d. N. Jeffers-W. Neher 6-3, 6-1; Frank Conroy-Michael McGill V d. N. Papiano-S. Dunlap 6-2, 6-0.

Records-Vineland 25-3.

 

Comments