The Middle Township High School boys tennis team pulled out a 4-1 victory over host Hammonton to maintain control of the Cape-Atlantic League National Conference race.

Jeremy Novick and Alijah Broadnax won in three sets at first and third singles, respectively, to lead the Panthers to victory.

Middle Township moves to 6-0 and is ranked No. 4 in the Press Elite 11.

Dave Donio-Enscoe and Thomas Cutts won 6-1, 6-2 at second doubles for Hammonton's point.

Singles-Jeremy Novick MT d. Pete Lancetta 7-6 (8-6), 4-6, 7-6 (7-5); Zack Novick MT d. Michael Seligman 6-4, 6-2; Alijah Broadnax MT d. Jonathan McCarthy 6-7 (5-7), 6-1, 6-2.

Doubles-Dini Ukella-Tanner Kerr MT d. Marcus Mitchell-Stevie Salvatore 6-2, 6-3; Dave Donio-Enscoe-Thomas Cutts H d. Ben Bright-Andrew Hoy 6-1, 6-2.

Records -Middle 6-0, Hammonton 3-2.

Absegami 5,

Bridgeton 0

At Absegami

Singles-Tom Evans d. Lance Hall 6-3, 6-3; Ben Tiger d. Kyle Oatman 6-0, 6-1; Chris Huynh d. Michael Hernandez 6-1, 6-1.

Doubles-Patrick Vinh-Andrew Gabros d. Carlos Aguilar-Yusef Abdus-Salaam 7-5, 6-1; Michael Nguyen-Danny Pham d. Joshua Casares-Edwin Lesama 6-2, 6-3.

Records -Bridgeton 0-5, Absegami 2-5.

Buena Regional 5,

Oakcrest 0

At Buena Regional

Singles-John Gonzalez d. Zach Massey 6-0, 7-6 (7-5); Ryan Sturts d. Tom Forney 6-3, 6-4; Zack Fountas d. Nick Tomasello 6-2, 6-3.

Doubles-Alex Somerville-Eric Harrison d. Kevin Kleitches-Bobby Kelly 7-5, 6-3; Kevin Halter-John Malinski d. Mike Black-Garrett Thomas 2-6, 6-0, 6-2.

Records -Oakcrest 2-3, Buena 3-1.

St. Augustine Prep 5,

Schalick 0

At St. Augustine Prep

Singles-Louis Abenante d. Jack Peterson 7-6 (7-4), 6-4; Brian Balchiunas d. Nick Nelson 6-0, 6-0; Sean McBride d. Dwayne Neher 6-0, 6-0.

Doubles-Matt DeMarco-Jon Mimm d. David Salisbury-Nick Jeffers 3-6, 6-4, 6-2; Luke Gedrimas-Steven Sontag d. Nolan Croce-Zach Johnson 6-3, 6-1.

Records -Prep 4-1.

No. 11 Vineland 5,

Cumberland Regional 0

At Cumberland

Singles-Rahi Patel d. Jonathan Morris 6-3, 6-1; Dhruv Patel d. Christopher Rothman 6-4, 7-5; Andrew Massaro d. Tyler Wescoat 6-4, 6-2.

Doubles-Darren Tomasso-Nick Mayo d. Antik Patel-Kurt Strittmatter 6-0, 6-1; Nhyko Todd-Frank Conroy d. Zachary Harkcom-Andrew McDonald 6-0, 6-2.

Records -Vineland 3-1, Cumberland 5-1.

Shore Conference

Toms River East 3,

Lacey Township 2

At Lacey Township

Singles-John Halliday LT d. Brandon Wooley 7-5, 7-6(7-3); Derek Muniz TRE d. Kevin Leahy 6-4, 7-5; Kevin DeMario TRE d. Josh Dudas 7-5, 5-7, 6-2.

Doubles-Alex Stevens-Mike Costa LT d. James Boyd-Steve Cudia 6-3, 2-6, 6-3; Sam Borai-Walter Mills TRE d. Bryan Bollhardt-Mark Prowse 6-3, 6-4.

Records -TRE 4-1 (4-1), Lacey 4-2 (3-2).

Central Regional 5,

Barnegat 0

At Barnegat

Singles-Josh Packen d. Nick Prestera 4-6, 7-5, 6-3; Lenny Duarte d. Nick Leon 6-0, 3-6, 6-0; James Bojko d. Tony Smith 6-3, 6-2.

Doubles-Tyler Fordyce-Romel Academia d. Alberto Torres-John Michael Purdon 7-5, 6-0; Brandon Dilonado-Keith Rader d. Nick Laing-Matt Filippone 6-4, 6-2.

Records -Central 5-0, Barnegat 3-5.

Pinelands Regional 5,

Lakewood 0

At Pinelands

Singles-Noah Cardillo d. Abner Arcos 6-0, 6-1; Paul Cardillo d. Christian Benitez 6-0, 6-2; Chuck Poklikuha d. Irving Sanchez 6-0, 6-0.

Doubles-Jeremy Doll-Daniel MacPhee d. Kevin Asturias-Jorge Martinez 6-0, 6-2; Thomas Poklikuha-Matthew Schnelker d. Jonathan Santamaria-Jorge Betancourt 6-0, 6-1.

Records -Lakewood 0-6, Pinelands 6-1.

Southern Regional 5,

Jackson Memorial 0

At Southern Regional

Singles-Brandon Gildea d. Chris Sweet 6-4, 6-2; Shjon Houser d. Mitch Somers 6-0, 7-5; Jason LaVoie d. Grant Grossman 6-3, 6-3.

Doubles-Mark Sullivan-Richie Zennario d. Justin Kritou-Tyler Russo 6-3, 6-1; Austin Bennett-Luke Miller d. Dave Kikozashzili-Jack Olszewski 7-6, (7-2), 6-3.

Records -J.M. 0-5, Southern 5-3.