From Press staff reports

Jeff Smith won at second singles and Lower Cape May Regional High School swept the doubles competition for a 3-2 victory over visiting Egg Harbor Township on Thursday in a Cape-Atlantic League nonconference tennis match in Lower Township.

The Caper Tigers’ first doubles team of Adam Munsick and Cody Cerasi improved to 11-2 with a 6-4, 6-3 win.

For EHT, first singles player Nolan Pagay won in three sets and improved to 7-4 on the season.

At Lower Cape May

Singles—Nolan Pagay EHT d. Matt McGaffney 3-6, 6-4, 6-3; Jeff Smith LCM d. Eric Hong 7-5, 6-3; Kenny Ye EHT d. Mike Foster 6-4, 6-0.

Doubles—Adam Munsick-Cody Cerasi LCM d. Richard Tsui-Eric Nguyen 6-4, 6-3; Nick Douglass-Robbie McClernan LCM. d. Brian Williamson-Anthony Woo 6-1, 6-2.

Records —EHT 4-5; Lower Cape May 12-1.

Absegami 5,

Cedar Creek 0

At Cedar Creek

Singles—Ben Tiger d. Beau Hopkins 6-0, 6-0; Anthony Chong d. Austin Jobin 6-0, 6-3; Tommy Evans d. Dean Mazza 6-0, 6-0.

Doubles—Jackie Chang-Danny Pham d. Chazz Noble-Noah Wilde 6-7, 6-1, 7-6; Andrew Gabros-Patrick Dinh d. Matt Stollenwerk-Peter Venuti 6-0, 6-0.

Records —Absegami 2-11; Cedar Creek 3-11.

Middle Township 5, Wildwood Catholic 0

At Wildwood Catholic

Singles—Zack Novick d. Sean O’Brien 6-0, 6-0; Jeremy Novick d. Jake Martin 6-0, 6-1; Alijah Broadnax d. Chris Kanya 6-2, 6-0.

Doubles—Eric Harrison-Ben Bright d. Joe Jett-Sean McBride 6-1, 6-0; Andrew Hoy-Dini Ukella won by default.

Records —Middle 10-0; Wildwood Cath. 0-10.

No. 11 Mainland Regional 5,

Millville 0

At Mainland Regional

Singles—Ethan Fischer d. Jason Riggins 6-1, 6-1; Chris Nazha d. Tim Durham 5-7, 6-2, 7-6 (7-5); Alex Nhan d. Darren Stochmal 6-4, 6-3.

Doubles—Doug Moglia-Ryan Pangilinan d. Javaris Martin-Mike Cirocco 6-0, 6-3; Josh Margolis-Chris Sartain d. Charles Reynolds-Bryan Alcox 6-0, 6-0.

Records —Millville 6-8; Mainland 7-2.

Oakcrest 4, Holy Spirit 1

At Holy Spirit

Singles—Mark Perkins O d. Zach Burke 6-2, 3-6, 7-6 (8-6); Nick Race O d. Simon Mohr 6-1, 6-1; Aadil Rathore HS d. Jeff James 6-4, 6-0.

Doubles—Jerome Walker-Al Arboleda O d. Shane Morrell-Dakota Bocelle 6-2, 3-6, 6-1; Kevin Kleitches-Israel Negron O d. Michael Keenan-Jack Borrone 6-3, 1-6, 7-6 (7-5).

Records —Oakcrest 5-10; Spirit 4-5.

No. 9 Vineland 5,

Hammonton 0

At Vineland

Singles—Rahi Patel d. Dave Donio-Enscoe 6-0, 6-2; Dhruv Patel d. Jonathan McCarthy 6-1, 6-1; Andrew Massaro d. Thomas Cutts 6-0, 6-0.

Doubles—Darren Tomasso-Nick Mayo d. Corey Bollinger-Nick Coia 6-4, 6-1; Parth Thakkur-Frank Conroy d. Stevie Salvatore-Marcus Mitchell 7-5, 1-6, 6-2.

Records —Hammonton 8-6; Vineland 15-2.

Bridgeton 4, Sacred Heart 1

At Bridgeton

Singles—Christian Bencie SH d. Dontie Custis 6-2, 6-3; Kyle Oatman B d. Troy Day 6-1, 5-7, 6-2; Joshua Casares B d. Alex Beezak 6-2, 6-0.

Doubles—Aaron Thompson-Yusaf Abdus-Salaam B d. Mark Gaunt-Tim Huffman 6-4, 6-3; Carlos Aguilar-Christian Bautista B d AJ Langdon-John DeLeonardis 6-0, 6-1.

Records —Sacred Heart 3-10; Bridgeton 2-11.

Shore Conference

Brick Memorial 3, Lacey Township 2

At Lacey Township

Singles—John Halliday LT d. Mike McGlynn 6-2, 6-0; Kevin Leahy LT d. Joe Ruocco 6-1, 6-0; Pete Nungesser BM d. Nick DeNardi 2-6, 6-3, 6-4.

Doubles—Dan DeTata-Collin Dougherty BM d. Josh Dudas-Mike Costa 6-4, 3-6, 6-3; Matt Hannem-Ryan Schocket BM d. Dave Feiner-Alex Stevens 6-3, 6-2.

Records —Brick 1-10; Lacey 6-6.

Monsignor Donovan 4,

Barnegat 1

At Barnegat

Singles—Justin Ramos B d. Brian Dylla 6-1, 6-7 (4-7), 7-5; John Cunningham d. Trevor Odgers 7-6 (7-1), 6-4; Andrew Gomez MD d. Nick Prestera 6-4, 6-2.

Doubles—Nick Swanson-Rob Mulligan MD d. Kevin Aquilano-Brian Thelin 6-3, 6-4; Dylan Thompson-Antonio Marone MD d. Dom Agresta-Kevin Lodato 6-0, 7-5.

Records —Msgr. Donovan 5-2; Barnegat 4-6.

Tri-County Conference

Cumberland Regional 3,

Williamstown 2

At Williamstown

Singles—Franklin Maycock W d. Blake Boswell 7-6 (7-3), 6-0; Andrew McNellis W d. Chris Rothman 6-4, 6-3; Michael Strittmatter CR d. Alex Bui 6-1, 6-0.

Doubles—Nate Manetas-Tyler Wescoat CR d. Paul Cote-Matt Peacock 2-6, 7-5, 7-5; Steven Cirri-Johnathan Morris CR d. Jonique Chong-Mike Sumner 6-3, 6-0.

Record—Cumberland 5-6.

Pitman 5, Wildwood 0

At Wildwood (Fox Park)

Singles—Zachary Castagna d. Anthony Madle 6-0, 6-0; Drew Shirley d. Jose Otero 6-0, 6-0; Sam Langlois d. Yamil Jimenez 6-4, 6-0.

Doubles—Guillermo Lopez-Hayden Delia d. Walter Harrison-Mike Veltri 6-4, 6-2; Rodger Roman-Giavanni Rizzo d. Jared Irwin-Angel Colon 6-2, 6-1.

Records —Pitman 9-2; Wildwood 3-6.

Nonleague

Buena Regional 4, Winslow Township 1

At Buena

Singles—Cody Dailey WT d. Danny Shevchenko 4-6, 6-3, 6-4; Christian Torres BR d. Dan Park 7-5, 6-4; John Gonzalez BR d. Zaire Brooks 6-2, 6-3.

Doubles—Dylan Favretto-Matt Gundersen BR d. Mike Anwanwu-Courtney Anderson 6-3, 6-1; David Weber-John Malinski BR d. Abraham Hassan-Brian Anwanwu 6-0, 6-2.

Records —Winslow 5-9, Buena 9-5.