News

Home Back

Boys tennis roundup: Atlantic City beats Millville for third straight win

The Atlantic City High School boys tennis team defeated Millville 5-0 for its third straight win Wednesday in a Cape-Atlantic League American Conference Division I match.

Senior first singles player, Brian Gallagher, won 6-0, 6-2 to improve to 10-1 in dual matches and 12-2 overall. Gallagher has won 10 of his matches in straight sets this season.

Singles—Brian Gallagher d. Javaris Martin 6-0, 6-2; Damian Lichon d. Charles Reynolds 6-0, 6-0; Hung Nguyen d. Alex Rusted 6-1, 7-6(7-4).

Doubles—Lane Bangis-Jesse Weiner d. Ryan Jarvis-Bryan Alcox 6-2, 6-0; Rob Lowe-Kyle Fader d. Arturo Rivera-Ron Boorman 6-0, 6-1.

Records —AC 7-4; Millville 1-14.

No. 3 Middle Township 5,

Wildwood Catholic 0

At Middle Township

Singles—Jeremy Novick d. Leo Tiberghien 6-1, 6-0; Zack Novick d. Jake Martin 6-0, 6-0; Elijah Broadnax d. Tom DePaul 6-0, 6-0.

Doubles—Dini Ukella-Tanner Herr d. Joe Jett-Dan Crews 6-0, 6-1; Ben Bright-Andrew Hoy d. Jow Zhang-Sean McBride 6-0, 6-0.

Records —Middle 16-1; WWC 1-10.

No. 10 Hammonton 5,

Bridgeton 0

At Bridgeton

Singles—Pete Lancetta d. Lance Hall 6-0, 6-0; Michael Seligman d. Dante Custis 6-1, 6-0; Jonathan McCarthy d. Kyle Oatman 6-2, 6-1.

Doubles—Dave Donio-Enscoe-Stevie Salvatore d. Yusaf Abdus-Salaam-Carlos Aguilar 6-1, 6-0; Marcus Mitchell-Thomas Cutts d. Joshua Casares-Edwin Lesama 6-1, 6-2.

Records —Bridgeton 1-13; Hammonton 10-4.

No. 6 Vineland 5,

Absegami 0

At Absegami

Singles—Rahi Patel d. Tommy Evans 6-1, 6-1; Dhruv Patel d. Chris Huynh 6-2, 6-0; Andrew Massaro d. Krunao Patel 6-0, 6-0.

Doubles—Darren Tomasso-Nick Mayo d. Andrew Gabros-Patrick Dinh 6-1, 6-1; Frank Conroy-Mike McGill d. Michael Nguyen-Danny Pham 7-6, 6-0.

Records —Absegami 6-10; Vineland 19-2.

No. 1 Haddonfield 5,

No. 4 Mainland Regional 0

At Haddonfield

Singles—Max Oberholtzer d. Ethan Fischer 6-4, 6-2; Tommy Dodson d. Ryan Pangilinan 6-0, 6-0; Isaac Anderson d. Alex Nhan 6-0, 6-1.

Doubles—Sam Oberholtzer-Joey Morqmarco d. Chris Sartain-Josh Margolis 6-4, 6-4; Charlie Carr-Grayson Kohs d. Martin Gozar-Rithvik Mandalapu 7-5, 6-4.

Records—Mainland 10-2.

Buena Regional 4,

Cedar Creek 1

At Cedar Creek

Singles—John Gonzalez BR d. Austin Jobin 6-1, 6-2; Ryan Sturts BR d. Hari Desai 6-4, 6-4; Zack Fountas BR d. Brandon Goodman 7-6, 6-2.

Doubles—John Malinski-Kevin Halter BR d. Ethan Messinger-Noah Wilde 6-4, 6-4; Dean Mazza-Ned Arnold CC d. Eric Harrison-Jimmy Birnstiel 6-2, 7-6.

Records —CC 3-9; Buena 8-4.

Note: Tiebreak scores were unavailable.

St. Augustine Prep 4,

Egg Harbor Township 1

At Egg Harbor Township

Singles—Louis Abenante SAP d. Nolan Pagay 6-0, 6-1; Brian Balchiunas SAP d. Anthony Woo 6-0, 6-1; Sean McBride SAP d. Johnny Vu 6-4, 6-2.

Doubles—Andrew Pham-Jason Mehta EHT d. Matt DeMarco-Jon Mimm 0-6, 6-3, 6-2; Haddon Antonucci-Steven Sontag SAP d. Tommy Lam-Kyle Uy 6-3, 2-6, 6-2.

Records —EHT 4-11; Prep 9-5.

S.J. Group I playoffs

(9) Pennsville 3,

(8) Wildwood 2

At Wildwood

Singles—Anthony Madle W d. Josh Wyskinski 6-7(3-7), 6-1, 6-2; Sean Digerness P d. Jose Otero 3-6, 6-1, 6-2; Evan Kircher P d. Yamil Jimenez 6-2, 6-1.

Doubles—Pat Finlaw-Will Moriarty P d. Jared Irwin-Yesiel Colon 6-3, 6-4; Jose Soto-Angel Colon W d. Daulton Dolbow-Joe DiDonna 6-4, 6-2.

Records —Wildwood 6-7; Pennsville 8-6.

Shore Conference

Toms River East 3,

Southern Regional 2

At Southern Regional

Singles—Brandon Gildea SR d. Brandon Wooley 7-5, 4-6, 6-1; Derek Muniz TRE d. Max Oehlmann 6-1, 6-0; Shjon Houser SR d. Kevin DeMario 6-2, 7-5.

Doubles—James Boyd-Chris Ciarone TRE d. Jason LaVoie-Mark Sullivan 6-2, 6-4; Sam Broia-Walter Mills TRE d. Austin Bennett-Kevin Stewart 6-1, 6-0.

Records —Southern 10-9; TRE 15-2.

Pinelands Regional 3,

Barnegat 2

At Pinelands Regional

Singles—Nick Prestera B d. Noah Cardillo 3-6, 6-3, 7-6, (7-2); Chuck Poklikuha P d. Nick Leon 6-3, 6-1; Paul Cardillo P d. Tony Smith 6-0, 6-0.

Doubles—Jeremy Doll-Daniel MacPhee P d. Alberto Torres-John Michael Purdon 6-3, 6-1; Nick Laing-Matt Filippone B d. Thomas Poklikuha-Matt Schnelker 7-6, 7-6.

Records —Pinelands 10-7; Barnegat 7-8.

Lacey Township 5,

Brick Township 0

At Lacey Township

Singles—John Halliday d. Nick Lantieri 6-0, 4-6, 6-4; Kevin Leahy d. Troy Dermond 6-4, 6-2; Josh Dudas d. Matt Kuras 6-4, 6-3.

Doubles—Mike Costa-Alex Stevens d. Evan Carr-Jake Stapienski 6-0, 6-2; Bryan Bollhardt-Mark Prowse d. Kyle Morino-Tyler Zukowitz 6-1, 6-0.

Records —Lacey 12-5 (10-4); Brick 8-10 (7-8).

 

Comments