Vineland High School's top singles player Rahi Patel held off Hammonton's No. 2 Michael Seligman 6-1, 2-6, 6-2 on Tuesday to advance to the Cape-Atlantic League Individual tennis tournament quarterfinals at 2 p.m. today at Vineland High School.

Middle Township's Jeremy Novick, the No. 1 seed, and Mainland's Ethan Fischer, the No. 2 seed, both advanced with 6-0, 6-0 scores.

Both doubles teams from Middle Township, Vineland, Mainland Regional and Hammonton advanced. Middle Township's No. 1 team of Dini Ukella and Tanner Kerr are the top seed, while Mainland's No. 1 Chris Sartain and Josh Margolis are seeded second.

Singles

First round

Zachary Massey, Oakcrest d. Lance Hall, Bridgeton 6-3, 7-5; Andrew Massaro, Vineland d. Jeff Smith, Lower Cape May 7-5, 6-4; Alex Nhan, Mainland d. Nolan Pagay, Egg Harbor Township 1-6, 7-5, 7-6(7-5); Pete Lancetta, Hammonton d. Alec Levin, Lower Cape May 6-0, 6-1; Ryan Pangilinan, Mainland d. Dhruv Patel, Vineland 7-6(7-2), 6-0; Brian Balchiunas, St. Augustine d. Damien Licheon, Atlantic City 6-1, 6-2; Brian Gallagher, Atlantic City d. Zack Fountas, Buena 6-1, 6-0; Louis Abenante, St. Augustine d. Junaid Zubair, Atlantic City 6-0, 6-0; Jonathan McCarthy, Hammonton d. Javaris Martin, Millville 7-6 (7-2), 6-3; Michael Seligman, Hammonton d. Luke Baker, Ocean City 6-1, 6-2; Rahi Patel, Vineland d. Alijah Broadnax, Middle Township 6-2, 6-4; Zack Novick, Middle Township d. Sean McBride 6-1, 6-1; Robbie McClernan, Lower Cape May d. Tom Evans, Absegami 6-3, 4-6, 6-2; John Gonzalez, Buena d. Austin Jobin, Cedar Creek 6-4, 7-5.

Round of 16

Jeremy Novick, Middle Township d. Massey 6-0, 6-0; Massaro d. Nhan 6-4, 1-6, 6-2; Lancetta d. Pangilinan 6-1, 6-0; Gallagher d. Balchiunas 6-1, 6-4; Abenante d. McCarthy 6-1, 6-2; R. Patel d. Seligman 6-1, 2-6, 6-2; Z. Novick d. McClernan 6-0, 6-1; Ethan Fischer, Mainland d. Gonzalez 6-0, 6-0.

Doubles

Prelimaries

Ryan Jarvis-Bryan Alcox, Millville d. Ethan Messinger-Noah Wilde, Cedar Creek 4-6, 6-4, 6-4; Haddon Antonucci-Steven Sontag, St. Augustine d. Kevin Kleitches-Bobby Kelly, Oakcrest 6-3, 6-3; John Malinski-Kevin Halter, Buena d. Andrew Gabros-Pat Dinh, Absegami 6-2, 1-6, 6-3; Marco Aguado-Tyler Meinhold, Lower Cape May d. Rob Lowe-Michael Painton, Atlantic City 6-2, 6-3; Ben Bright-Andrew Hoy, Middle Township d. Dan Loggi-Josh Tibbetts, Ocean City 6-4, 6-1; Andrew Pham-Kyle Uy, Egg Harbor Township d. Carlos Aguilar-Yusef Abdus-Salaam, Bridgeton 6-2, 6-1.

First round

Dini Ukella-Tanner Kerr, Middle Township d. Jarvis-Alcox 6-0, 6-0; Martin Gozar-Rithvik Mandalapu, Mainland d. Lane Bangis-Jesse Weiner, Atlantic City 6-7(9-11), 6-4, 6-4; Marcus Mitchell-Thomas Cutts, Hammonton d. Antonucci-Sontag 6-2, 6-1; Darren Tomasso-Nick Mayo, Vineland d. Malinski-Halter 6-2, 6-1; Stevie Salvatore-Dave Donio-Enscoe, Hammonton d. Aguado-Meinhold 6-1, 6-1; Bright-Hoy d. Matt DeMarco-Jon Mimm, St. Augustine 7-6 (7-2), 6-4; Chris Sartain-Josh Margolis, Mainland d. Pham-Uy 6-1, 6-0

Cape-Atlantic League

Holy Spirit 5, Wildwood Catholic 0

At Wildwood Catholic

Singles-Zach Burke d. Leo Tiberghien 6-0, 6-1; Aadil Rathore d. Rich Martin 6-0, 6-1; Michael Keenan d. Thomas DePaul 6-0, 6-1.

Doubles-Dakota Bocelle-Shane Morrell d. Joe Jett-Dan Crews 6-1, 6-3; Steve D'Senzo-Jack Borrone d. Sean McBride-Joseph Zhang 6-1, 6-3.

Records -Spirit 4-4, W.C. 1-6.

Shore Conference

Lacey Township 5, Brick Memorial 0

At Lacey Township

Singles-John Halliday d. Matt Hannam 6-0, 6-0; Kevin Leahy d. Chris Fischer 6-0, 6-1; Josh Dudas d. John El-Khouri 6-1, 6-1.

Doubles-Mike Costa-Alex Stevens d. Matt Clayton-Max Steck 6-1, 6-2; Bryan Bollhardt-Mark Prowse d. Christian King-Adam Demuth 6-1, 6-3.

Records -B.M. 3-8 (2-8), Lacey 8-4 (7-3).

Monsignor Donovan 4, Pinelands Regional 1

At Monsignor Donovan

Singles-Brian Dylla MD d. Noah Cardillo 7-5, 6-2; Chuck Poklikuha PR d. Dylan Thompson-Sevik 6-3, 7-6 (8-6); Nick Swanson MD d. Paul Cardillo 6-2, 6-0.

Doubles-Rob Mulligan-Antonio Merone MD d. Jeremy Doll-Dan MacPhee 6-4, 6-4; Eric Koerner-Dan O'Laughlin MD d. Thomas Poklikuha-Matt Schnelker 6-4, 6-2.

Records -Pinelands 8-5, M.D. 10-2.

Barnegat 5, Jackson Liberty 0

At Barnegat

Singles-Nick Prestera d. Kyle Goldberg 6-2, 7-6 (7-4); Nick Leon d. David Jarrett 6-4, 6-3; Tony Smith d. John Slahor 3-6, 6-1, 6-2.

Doubles-Alberto Torres-John Michael Purdon d. Unah Magaya-Jared Burnett 6-4, 6-3; Nick Laing-Matt Filippone d. Jordan Novin-Justin Reid 6-1, 6-3.

Records -Barnegat 5-6.

Tri-County Conference

Cumberland Regional 4, Glassboro 1 

At Cumberland

Singles-Chris Rothman CR d. John Schneider 6-0, 6-2; Jonathan Morris CR d. Phillip Dang 7-5, 6-1; Tyler Wescoat CR d. Shane Usta 6-0, 6-3.

Doubles-Antik Patel-Kurt Strittmatter CR d. Quentin Parham-Richard Dang 6-1, 6-1; Dominic Houghton-Jacob Harrison G d. Zachary Harkcom-Jeb Taylor 7-5 (7-5), 0-6, 6-3.

Records -Glassboro 5-6, Cumberland 10-1.

Pitman 5, Wildwood 0

at Wildwood

Singles-Zac Castagna d. Anthony Madle 7-5, 6-2; David Shirley d. Jose Otero 6-0, 6-1; Sam Langlois d. Yamil Jimenez 6-1, 6-1.

Doubles-Giavanni Rizzo-Nick Knierim d. Jared Irwin-Yesiel Colon 6-3, 6-4; Andrew Sawyer-Alex Snow d. Jose Soto-Angel Colon 6-1, 6-1.

Records-Pitman 13-1; Wildwood 5-5.