The Hammonton High School boys tennis team advanced to the South Jersey Group III finals for the second time in program history and the second time in three years with a 3-2 win over Delsea Regional in a semifinal match Thursday.

The Blue Devils, No. 10 in The Press Elite 11, are the second seed and will face top-seeded and second-ranked Moorestown in the championship on Monday.

At Hammonton

Singles-Pete Lancetta H d. Lloyd Pearson 6-1, 6-3; Michael Seligman H d. Nick McBride 6-4, 6-4; Seb Calderon DR d. Jonathan McCarthy 7-6 (7-5), 6-0.

Doubles-Dave Donio-Enscoe-Stevie Salvatore H d. Jay Carter-Nick Ellen 6-1, 6-3; Austin Rabut-Jamie Newman DR d. Marcus Mitchell-Thomas Cutts 6-4, 7-6 (7-3).

Records -Hammonton 14-4.

(1) Moorestown 5, (4) Cumberland Regional 0

At Moorestown

Singles-Ryan Dickerson d. Christopher Rothman 6-1, 6-0; Tyler Blessing d. Jonathan Morris 6-1, 6-0; Hamza Husain d. Tyler Wescoat 6-1, 6-0.

Doubles-Jacob Fox-Pete Nicholson d. Antik Patel-Michael Strittmatter 6-1, 6-1; Alex Epstein-Kevin Tan d. Zachary Harkcom-Jeb Taylor 6-0, 7-5.

Records -Cumberland 16-2; Moorestown 26-5.

Note: Moorestown is No. 2 in The Press Elite 11.

S.J. Non-Public A semifinal

(2) St. Augustine Prep 5, (6) St. Joseph-Metuchen 0

At St. Augustine Prep

Singles-Louis Abenante d. Adrian Lee 6-1, 6-1; Brian Balchiunas d. Dominic Fortino 6-2, 6-1; Sean McBride d. Logan Bell 6-0, 6-2.

Doubles-Matt DeMarco-Jon Minn won by default; Haddon Antonucci-Steven Sontag won by default.

Records -Prep 13-5.

Note: St. Augustine Prep will face No. 1 seed Christian Brothers Academy on Monday in the final.

S.J. Group IV semifinal

(2) Shawnee 3, (3) Vineland 2

At Shawnee

Singles-Justin Kang S d. Rashi Patel 6-1, 6-1; Eric Tecce S d. Dhruv Patel 6-1, 6-2; Andrew Massaro V d. Luke Snyder 6-2, 7-6, (7-1).

Doubles-Nick Mayo-Darren Tomasso V d. Jon Falcone-Chris Machuzak 6-0, 6-3; Connor Baechler-Andrew Corwin S d. Frank Conroy-Nikko Todd 6-1, 6-3.

Records -Vineland 23-3; Shawnee 19-1.

Note: Shawnee is No. 4 in The Press Elite 11. Vineland is No. 5.

S.J. Group IV semifinal

(4) Toms River North 3, (1) Mainland Regional 2

At Mainland Regional

Singles-Adam Lefkandinos TRN d. EthanFischer 6-4, 6-4; Ryan Pangilinan MR d. Mirish Shah 6-4, 7-6, (7-5); Dan Cuthbert TRN d. Alex Nahn 4-6, 6-4, 6-2.

Doubles-Chris Sartain-Josh Margolis MR d. Jordan Mallen-Brian Massa 6-2, 6-4; Daniele Camilli-Troy Fitzsimmons TRN d. Martin Gozar-Ritchzik Mandatu 6-0, 3-6, 6-2.

Records -Mainland 13-3; TRN 22-6.

Note: Mainland Regional is No. 6 in The Press Elite 11.

S.J. Group II semifinal

(2) Middle Township 5, (3) Cinnaminson 0

At Middle Township

Singles-Jeremy Novick d. Steve Blatz 6-4, 6-4; Zack Novick d. Lee Collins 6-0, 6-1; Elijah Broadnax d. Dan Campbell 6-1, 7-5.

Doubles-Tanner Kerr-Dini Yukella d. Tristian Scott-Ethan Burns 6-0, 6-0; Ben Bright-Andrew Hoy d. Kevin Fischer-Kim Campbelll 6-2, 6-1.

Records -Middle 19-1.

Note: Middle Township will face No. 1 seed Haddonfield in the final on Monday.

Cape-Atlantic League

Lower Cape May Regional 4, Cedar Creek 1

At Lower Cape May Regional

Singles-Jeff Smith LCM d. Austin Jobin 6-1, 6-1; Robbie McClernanLCM d. Hari Desai 6-3, 6-4; Alec Levin LCM d. Brandon Goodman 7-5, 3-6, 6-2.

Doubles-Nick Douglass-Tim Mellina LCM d. Ethan Messinger-Ned Arnold 6-1, 6-2; Dean Mazza-Brandon FintionCC d. Justin Douglass-CJ Street 6-4, 3-6, 6-2.

Records -LCM 12-5; CC 4-12.

Atlantic City 5, Buena Regional 0

At Buena Regional

Singles-Brian Gallagher d. Ryan Sturts 6-1, 6-1; Damien Licheon d. Zach Fountas 6-2, 6-1; Hung Nguyen d. Jesse Repko 2-6, 6-2, 7-5.

Doubles-Lane Bangis-Jesse Weiner d. John Malinski-Kevin Halter 6-2, 6-1; Rob Lowe-Michael Painton d. Eric Harrison-Jimmy Burnsteel 6-1, 6-4.

Records -Buena 11-7; AC 11-6.

Nonleague

Schalick 3, Millville 2

At Millville

Singles-Jack Peterson S d. Javaris Martin 6-3, 6-0; Charles Reynolds M d. Dalton Salisbury 7-6 (7-5), 6-2; Alex Rusted M d. Nick Nelson 6-2, 6-1.

Doubles-Mick Jeffers-Wayne Neher S d. Bryan Alcox-Ryan Jarvis 7-5, 6-4; Noah Papiano-Zach Johnson S d. Arturo Rivera-Ronnie Boorman 6-2, 6-2.

Records -Schliack 11-9; Millville 2-17.

Tri-County Conference

Highland Regional 3, Wildwood 2

At Wildwood

Singles-Anthony Madle W d. Chris McCullough 6-2, 6-4; Eddie Olmo H d. Jose Otero 6-0, 6-2; Kenny Kiocho H d. Yamil Jimenez 6-0, 6-0.

Doubles-Ajuan Wissinger-Andrew Pouppirt H d. Angel Colon-Jose Soto 6-0, 6-4; Yesiel Colon-Alex Bruno W d. Ahmad Mustafa-Alan Cavalieri 4-6, 7-5, 7-6 (13-11).

Records -Highland 10-7; Wildwood 6-10.