News

Home Back

Track and field roundup: Pleasantville girls have three double winners in tri-meet sweep

Jamiera McCormick, Leah Evans and Shatina Squir each won two events to help the Pleasantville High School girls track and field team sweep a Cape-Atlantic league tri-meet with Holy Spirit and Wildwood Catholic on Monday.

The Greyhounds beat host Wildwood Catholic 89-26 and Holy Spirit 82-30. Spirit beat Catholic 72-31.

McCormick won the 100- and 200-meter runs. Evans won the 400 hurdles and long jump. Squir won the shot put and javelin.

100-Jamiera McCormick P 12.9, Barbara Bazemore P 14.0, Hadiyal Aubid P 14.5; 200-McCormick P 27.1, Aubid P 29.6, Bazemore P 29.7; 400-Joy Martinez P 1:03.6, April Brevard P 1:05.2, Christina Dalzell HS 1:07.3; 800-Lexi McDuell HS 2:37.8, Grace Lederer WC 2:41.5, Monique Mullings P 2:56.3; 1,600-Emily Johnson WC 5:54.7, Lederer WC 6:11, Katie Wallace WC 6:19; 3,200-Johnson WC 13:12, Wallace WC 13:59, Ashley Pickens P 15;25; 100 hurdles-Calon Sanders P 21.0; 400 hurdles-Leah Evans P 1:09.5, Lexi McDuell HS 1:11.8, Mya Aispon P 1:13.8; 4x400 relay-P (Martinez, Mullings, Troya Gibson, Prevard) 4:37, HS 4:54; high jump-not contested; long jump-Evans P 14-5, Leah Yost WC 13-11/2, Maria Baldino HS 12-21/4; triple jump-not contested; shot put-Shatina Squir P 32-3/4, Stephanie Jorge P 30-43/4, Gina Lewis HS 26-8; javelin-Squir P 114-6, Emily Higbee HS 110-0, Bethany Feurstein HS 92-3; discus-Lewis HS 98-4, Jorge P 88-2, Squir P 78-11; pole vault-not contested.

Records-Pleasantville 4-2, Wildwood Catholic 0-5, Holy Spirit 2-4.

Cedar Creek 103, Middle Township 37

At Cedar Creek

100-Kiara Harris M 13.3; 200-Michelina Hesse CC 28.2; 400-Hesse CC 1:04.3; 800-Jessica Linstra CC 2:46.6; 1,600-Maddy Tomasello CC 6:31.4; 3,200-Tricia Stump M 14.08.4; 100 hurdles-Brianna Mays CC 18.1; 400 hurdles-Tatiana Brown CC 1:15.0; 4x400 relay-MT (Harris, C.J. Hengstler, Abbey Stahler, Shira Meredith) 5:42.7; high jump-Mays CC 4-10; long jump-Hesse CC 16-3; triple jump-Jahniece Jaffe CC 32-61/4; shot put-Casey Thomas CC 31-5; javelin-Karina Chavez CC 80-7; discus-Thomas CC 91-6; pole vault-Hesse CC 7-0.

Note-Thomas set Cedar Creek record in discus.

Records-Cedar Creek 4-1, Middle 1-2.

Lower Cape May Regional 104,

St. Joseph 34

At Lower Cape May Regional

100-Gab McKeown LCM 13.1; 200-McKeown LCM 26.9; 400-Yari Lima SJ 1:06; 800-Quinn Bithell LCM 2:42; 1,600-Destiny West LCM 6:04; 3,200-Suzanna Beteta LCM 15:18; 100 hurdles-Victoria Jacoby LCM 21.1; 400 hurdles-Bithell LCM 1:16.7; 4x400 relay-SJ (Brianna Hernandez, Gab Dudo, Lima, Tykeemah White) (no time); high jump-Bithell LCM 4-6; long jump-White SJ 14-5; triple jump-McKeown LCM 30-81/2; shot put-Phoebe Carano SJ 32-11/2; javelin-Lizzy Sulecki LCM 91-1; discus-Carrie Wunder LCM 84-11; pole vault-Jessica McDowell LCM 6-6.

Records-Lower 4-1.

Shore Conference

Lacey Township 67, Brick Memorial 64

At Brick Memorial

100-Amanda Magliola L 12.3; 200-Magliola L 26.7; 400-Nyasia B 66.28; 800-Danielle Leavitt L 2:24.78; 1,600-Leavitt L 5:27.3; 3,200-Abigail Gautheir L 12:01; 100 hurdles-Clayton B 16.65; 400 hurdles-Ashley Napoli L 75.4; 4x400 relay-B 4:24.9; high jump-Scott B 4-4; long jump-Ansbro B 14-10; triple jump-Clayton B 29-5; shot put-Taylot McRae L 27-3; javelin-Brown B 80-9; discus-Demitria Apostolos L 87-10; pole vault-not held.

Records-Lacey 2-5.

Boys

Cape-Atlantic League

No. 8 Pleasantville 110,

Wildwood Catholic 21,

Pleasantville 92, Holy Spirit 29

Holy Spirit 84, Wildwood Catholic 37

At Wildwood Catholic

100-Jon Gery WC 11.7, Taalib Gerald HS 11.8;Kamal Mcclagry P 11.9; 200-Isaac Clark P 22.8, Rahim Harris HS 23.3, Gery 24.1; 400-I. Clark P 49.9, Nicholas McBean P 54.3, Billy Payton HS 54.7; 800-Jacob Clark P 1:59.2, Dagoberto Arias P 2:06.9, Raddiffe Narinesigh P 2:08.3; 1,600-J. Clark P 4:37.5, Arias 4:51.8, Narinesigh 4:53.7; 3,200-Arias 10:45, Narinesigh 10:55, Jared Lopez HS 11:09; 110 hurdles-Victor Walker P 17.1, Terek Adam P 18.1, Vayd Smith P 20.3; 400 hurdles-Walker 1:03.1, Terrell Anderson P 1:05.8, Wanya Alexander P 1:05.9; 4x400 relay-P (I. Clark, J. Clark, McBean, Alvero Prevard) 3:36.2, HS 4:01.8; high jump-Ariq Adams P 6-0, Adam Otero P 5-6, Liam Nolan HS 5-6; long jump-Liam Nelson HS 20-51/2, Adams P 19-31/2, Gery WC 18-6; triple jump-Nolan HS 39-0 Otero P 38-3, Darnell Gaines HS 35-93/4; shot put-Garrett Brown WC 37-71/2, Dimitri Legar P 37-3, Dandrea Dennis HS 36-2; javelin-Dennis HS 109-5, Leo Troy HS 103-8, Amir Young HS 88-2; discus-Brown WC 114-9, Legar P 88-6, Dennis HS 78-7; pole vault- not contested.

Records-Pleasantville 5-1, Spirit 1-5, Catholic 0-6.

Cedar Creek 73, Middle Township 67

At Cedar Creek

100-Gary Melton CC 10.8; 200-Melton CC 22.6; 400-Zach Zachowski CC 53.9; 800-Ryan Herligh MT 2:07.7; 1,600-Herligh MT 4:55.2; 3,200-Herligh MT 10:53.1; 110 hurdles-Simuel Jackson CC 16.2; 400 hurdles-Zachowski CC 1:03.1; 4x400 relay-CC (Jackson, Chris Rabush, Matt Craine, Zachowski) 3:41.4; high jump-John Mooers MT 5-4; long jump-Melton CC 22-103/4; triple jump-Kyree Johnson MT 43-11/2; shot put-Matt Conover CC 46-9; javelin-Jalil Burrell CC 149-0; discus-Mooers MT 146-1; pole vault-Zachowski 9-0.

Note-Burrell set a Cedar Creek record in the javelin.

Records-Cedar Creek 3-1, Middle 2-1.

St. Joseph 79,

Lower Cape May Regional 62

At Lower Cape May Regional

100-Rocco Ordille SJ 11.1; 200-Ordille SJ 22.3; 400-Gene Zebrowski LCM 52.3; 800-Ricardo QuintIago SJ 2:11; 1,600-Val Vadino SJ 5:05; 3,200-Bob Acheson LCM (no time); 110 hurdles-Chris Addonizio LCM 16.7; 400 hurdles-Kai Bithell LCM 1:02; 4x400 relay-SJ (Gabore, Mitchell, Ordille, Rankin) 3:51; high jump-(tie) Ben Mitchell SJ and Jordan Davis SJ 5-4; long jump-Ordille SJ 20-51/4; triple jump-Chris Gabore SJ 39-21/2; shot put-Carlo Accardi LCM 36-51/2; javelin-Zach Hagan LCM 120-3; discus-Dustin Klemovitch SJ 99-5; pole vault-Zach Valcarce LCM (height not available).

Records-Lower 1-3.

 

Comments