The Barnegat High School girls tennis team defeated visiting Cedar Creek 4-1 Thursday to reach its first South Jersery Group II final in program history.

The fourth-seeded Bengals swept the singles round over No. 3 seed Cedar Creek.

Barnegat's second doubles team of Emily Maina and Jenn Rochette earned a point at second doubles, 6-3, 7-5.

Barnegat will face top-seeded Haddonfield, the No. 1 team in the Press Elite 11, Monday at 3:30 p.m.

Singles-Anna Prestera B d. Linsey Gabris 6-1, 6-0; Colleen Anderson B d. Mikila Stefanski 6-3, 6-1; Marlena Brazill B d. Alexandra Hare 3-6, 6-2, 6-3.

Doubles-Mackenize Goddard-Jessica Danks CC d. Erin Law-Melody Samuels 6-3, 6-3; Emily Maina-Jenn Rochette B d. Lindsay Grams-Cristina Pirri 6-3, 7-5.

Records-Barnegat 19-3, Cedar Creek 11-5.

Note: Barnegat advances to the South Jersey Group II final at No. 1 seed Haddonfield on Tuesday.

S.J. Group III semifinals

(3) Seneca 4, (2) Ocean City 1

At Ocean City

Singles-Alexandria Felt S d. Gabby DuBruille 7-6, 6-2; Leah Kornberg OC d. Amanda Ritter 6-0, 6-3; Angela Errigo S d. Lauren Loggi 6-1, 6-4 .

Doubles-Jordan Meyer-Jaden Tyrrell S d. Eva Nusbaum-Olivia Pawling 6-4, 6-2; Angela Klerk-Katie O'Brien S d. Sarah Redmond-Kat Gleason 7-5, 7-5.

Records-Ocean City 11-2.

(1) Moorestown 5,

(5) Oakcrest 0

At Moorestown

Singles-Breezy Maravich d. Connie Capone 6-1, 6-1; Shelby Burke d. Summer Conover 6-2, 6-0; Kelly Hopkins d. Erin DeSandro 6-0, 6-0.

Doubles-Julia Gibs-Kelsey Mercer d. Rachel Filippone-Hira Zeb 6-2, 6-2; Sienna Cashan-Erica Schwartz d. Kristin Petty-Paula Cuerquis 6-1, 6-1.

Records-Oakcrest 11-7, Moorestown 14-4.

S.J. Group IV semifinals

(1) Cherry Hill East 3,

(4) Egg Harbor Township 2

At Cherry Hill East

Singles-Katie Garthaus EHT d Allison Wolf 6-1, 6-1; Vida Torres EHT d Amanda Elfman 6-1, 7-5; Nikita Shukla CHE d Sophie Fernandez 6-1, 4-6, 6-3.

Doubles-Lauren Romisher-Adel Boyarsky CHE d Maria Ibarra-Christine Pao 6-2, 6-3; Paige Leone-Tyler Haaz CHE d Zahara James-Mona Sarhan 6-3, 6-0.

Records-EHT 11-2, CHE 14-0.

S.J. Non-Public B semifinals

(4) Moorestown Friends 3.5,

(1) Sacred Heart 1.5

At Gittone Park

Singles-Erin Chen MF d. Amanda Goff 6-3, 6-1; Lauren Carney MF d. Patrice Basada 2-6, 6-1; Katie Teitelbaum MF d. Abby Bencie 6-2, 6-4.

Doubles-Lauren Cavallo-Katie O'Rourke SH d. Logan Horn-Claire Langlotz 6-3, 6-3; Molly Fisher-Paige Hurley MF d. Samantha Caterina-Kelly Hullihen 6-1, 6-2.

Records-Sacred Heart 14-1.

Cape-Atlantic League

Holy Spirit 5, Pleasantville 0

At Holy Spirit

Singles-Emery Gewirtz d. Julia Monroe 6-0, 6-0; Kerin Maguire d. Flor Woodard; Julia Dalzell d. Leslie Deleon 6-0, 6-0.

Doubles-Kelly Gross-Melissa Garzon d. Ashley Deleon-Nedgie Pierre 6-0, 6-0. Allison Hewitt-Amelia Suarez d. Khadijah Davis-Shermiah Moore 6-0, 6-0.

Records- Holy Spirit 12-2, Pleasantville 0-17.

Our Lady of Mercy Academy 5, Wildwood Catholic 0

At St. Augustine Prep

Singles-Bridget Dandrea O d Madison McNicholas 6-0, 6-1; Claire Stimson O d Sherry Lyn 6-1, 6-2; Tina DiCicco O d Emily Orlandini 6-1, 6-0.

Doubles-Giana Vozzi-Winter Bruggeworth O d Rita Marino-Tara McBride 6-0, 6-2; Devan Sorantino-Katie McLaughlin O d Mel Sheehan-Eileen McNulty 6-4, 6-2

Records-OLMA 7-9; W.C. 1-12.

Of note-Senior Dandrea earned her 70th career victory.

Hammonton 3, Atlantic City 2

At Hammonton

Singles-Morgan Mitchell H d. Jordan Wiesen 6-1, 6-0; Taylor Peyton H d. Kristen Tarantino 6-2, 6-1; Rachel Kessler AC d. Sam Carty 6-2, 6-0.

Doubles-Dani Perski-Mary Glass AC d. Heather Visco-Hannah Knapp 2-6, 6-2, 6-0; Ana Guzman-Claire Ogden H d. Sierra Jordan-Janey Kogan 7-5, 6-1.

Records-Hammonton 2-13, Atlantic City 0-11..

Lower Cape May Regional 5, Bridgeton 0

At Lower Cape May Regional

Singles-Olivia Zeitler d. Denise Juarez 6-0, 6-0; Lindsey Harner d. Ruby Nava 6-1, 6-0; Nikki Ferrante d. Shakia Singleton 6-3, 6-1.

Doubles-Brett Barnes-Karlie Abbatiello d. Andrea Mendez-Tanija Johnson 6-2, 6-4; Emily Tomlin-Alex Axelsson d. Tyrusha Wallop-Anna Perez 6-1, 6-0.

Records-Bridgeton 2-12, LCM 7-8.

Mainland Regional 3, Millville 2

At Mainland

Singles-Erin Chard MIL d Lily Glassberg 6-7 (5-7), 6-3, 6-0; Elise Nachtigall MAIN d Noelle Brecht 6-3, 2-6, 7-5; Harmony Brecht MIL d Rachel Rha 6-3, 7-6 (7-2).

Doubles-Katie Rha-Cassidy Scott MAIN d Danielle Orlov-Katie Kranefeld 6-1, 6-3; Haley Krachman-Blaire Adler MAIN d Ashley Cross-Sarah Banker 6-2, 6-0.

Records-Millville 8-11, Mainland 10-2.

Shore Conference

Lacey Township 4, Manchester Township 1

 

At Manchester Township

Singles-Carly Ragan LT d. Erin Malast 6-2, 4-6, 6-3; Caitlin Linstra LT d. Kayla Talabay 6-0, 6-0; Sacelia Orsini LT d. Alya Miller 6-4, 6-2.

Doubles-Kelsey Cornelius-Olivia Fenton LT d. Devyn Citron-Brianna Scandiffio 6-2, 7-5; Jessica Picard-Kaitlyn Keppmann MT d. Brittany McKeon-Stephanie Conrad 7-5, 5-7, 6-4.

Records-Lacey 3-12, Manchester Twp. 5-9.