Girls soccer

S.J. Group IV 1st round

(1) Absegami 4, (16) Triton Regional 1

Elisa DiRenzo led the Braves with a goal and two assists, and Hayley Grimm made eight saves.

Absegami, the top seed and No. 4 in The Press Elite 11, will host eighth-seeded Toms River East on Thursday at 2 p.m. in the quarterfinals.

Triton 1 0-1

Absegami 2 2-4

Goals-Bergman T; Skroski, Seddon, Bishop, DiRenzo A.

Goalies-Martorano (9) T; Hayley Grimm (8) A.

Goalies-Triton 7-8-1, Absegami 15-2-1.

Girls tennis

No. 9 Ocean City 5, Absegami 0

At Ocean City

Singles-Gabby DuBruille d. Alyssa Brady 6-4, 6-3; Aida Pleho d. Laura Nastasi 6-1, 6-0; Carling Mott d. Melissa Kelley 6-2, 6-1.

Doubles-Leah Kornberg-Lauren Loggi d. Blair Cournoyer-Golda Mier Valmoria 6-1, 6-0; Eva Nusbaum-Heather Mazzeo d. Olivia Conover-Caroline Harrison 6-1, 6-2.

Records-Absegami 5-11, O.C. 16-2.

Cross country

The Oakcrest High School boys and girls cross country teams combined for a score of 69 to win the second annual Harmon Cup, a tri-meet honoring former Falcons coach and principal Johnson Harmon, who passed away earlier this month.

Host Cedar Creek placed second with 78, and Absegami was third with 111.

Katie Juniewicz of Absegami finished first among girls in 19:58.

BOYS

1. Chris Carmen O 17:29; 2. Chris Rabush CC 17:54; 3. Zack Zachowski CC 18:05; 4. Kenny Worth A 18:14; 5. Sean Wack CC 18:26; 6. Jon Mitchell O 18:42; 7. Will Tanguay O 19:03; 8. Ryan Elison O 19:07; 9. Conor Stabile O 19:09; 10. Ryan Samaroo O 19:12; 11. Tristen Barry O 19:20; 12. Billy Librizzi CC 19:34; 13. Will Flournoy A 19:50; 14. Jordan White CC 19:52; 15. Larry Mays CC 19:56.

GIRLS

1. Katie Juniewicz A 19:58; 2. Taylor Phy O 20:56; 3. Michelina Hesse CC 21:31; 4. Hannah Kuharik A 21:41; 5. Jahniece Jasse CC 22:09; 6. Jessica Hutter O 22:56; 7. Melissa Connelly CC 23:30; 8. Tiffany Parra A 23:38; 9. Nicole Littlefield O 23:34; 10. Danielle Scardino O 24:12; 11. Megan Myers O 24:17; 12. Krystina Matos CC 24:27; 13. Hayley Sacchetti A 25:39; 14. Katie Flournoy A 25:40; 15. Amanda Tanko CC 26:21.

Today's schedule

BOYS SOCCER

South Jersey Group IV first round

2 p.m.

(9) Washington Township at (8) Absegami