Cedar Creek High School defeated host Gateway Regional 5-0 in a South Jersey Group I quarterfinal match Tuesday for the second-year school's first sectional semifinal berth in any sport.

The Pirates, seeded fifth, did not lose a single set against fourth-seeded Gateway. Linsey Gabris paced the team with a 6-0, 6-0 win at first singles.

Cedar Creek will play at top-seeded Pennsville on Thursday for a spot in the South Jersey final.

Singles-Linsey Gabris d. Kately Guilfoy 6-0, 6-0; Mikila Stefanski d. Kate Christiansen 7-5, 6-2; Ali Hare d. Shanyn Fleming 6-4, 6-3.

Doubles-Jessica Danks-Cristina Pirri d. Kailyn Suey-Autumn Quinn 6-4, 6-3; Lindsey Gramms-McKenzie Goddard d. Sophie Morris-Caroline McNally 6-3, 6-3.

Records-Cedar Creek 10-6.

S.J. Group II quarters

(3) Barnegat 3,

(6) Middle Township 2

At Barnegat

Singles-Anna Prestera B d. Megan Tice 7-5, 6-0; Gianna Letinski B d. Haley Bramble 6-0, 6-0; Taylor Schad MT d. Jessica Mallett 6-4, 6-1.

Doubles-Colleen Anderson-Marlena Brazill B d. Brooke Pearson-Alexa Deegan 6-1, 6-2; Liz Morinelli-Jen Ney MT d. Brianna Adams-Melody Samuels 6-2, 7-6 (7-3).

Records-Middle 6-7, Barnegat 15-4.

Note: Barnegat plays at No. 2 Woodstown at 3 p.m. Thursday.

(4) Buena Regional 4,

(5) Collingswood 1

At Buena Regional

Singles-Sophy Siv C d. Jessie Houston 6-0, 6-0; Amy Pyffer BR d. Jen Cotton 6-7 (5-7), 6-0, 7-6 (7-5); Nina Contento BR d. Samantha Smith 6-0, 6-2.

Doubles-Deanna Rainear-Cara Cone BR d. Jenna Deets-Daria Parkinson 6-4, 6-4; Ana Nicolo-Kate Albertson BR d. Christina Abacan-Maleeya Thompson 6-2, 6-2.

Records-Buena 8-2.

Note-Buena plays at No. 1 Haddonfield on Thursday.

S.J. Group III quarters

(3) Lacey Township 4,

(11) Hammonton 1

At Lacey

Singles-Kelsey McAndrew LT d. Rebecca Mickus 6-4, 6-1; Nicole Gatyas LT d. Heena Darji 6-2, 6-2; Taylor Peyton H d. Lauren Voltaggio 6-2, 6-1.

Doubles-Rebeckah Hansen-Carly Ragan LT d. Cindy Negroni-Morgan Mitchell 6-4, 6-3; Kate Elliott-Kelsey Cornelius LT d. Samantha Carty-Kayla Negroni 6-1, 7-6 (8-6).

Records-Hammonton 5-8, Lacey 15-0.

Note: Lacey plays at No. 2 Ocean City on Thursday.

(2) Ocean City 4,

(7) Oakcrest 1

At Ocean City

Singles-Connie Capone O d. Gabby DuBruille 6-7 (3-7), 6-2, 6-2; Aida Pleho OC d. Erin DeSandro 6-3, 6-1; Carling Mott OC d. Sarah Goodman 6-0, 4-6, 6-2.

Doubles-Leah Kornberg-Lauren Loggi OC d. Summer Conover-Mary Furgione 6-2, 6-0; Heather Mazzeo-Eva Nusbaum OC d. Rachel Fillipone-Julia Weiss 6-0, 6-2.

Records-Oakcrest 7-7-1; O.C. 9-1.

Note: Ocean City hosts No. 3 Lacey Township on Thursday.

S.J. Group IV quarters

(2) Millville 4,

(10) Mainland Regional 1

At Millville

Singles-Amanda Hickman M d. Nicole Fahringer 6-2, 6-1; Emily Corson M d. Sarah ElNahal 1-6, 6-4, 6-2; Nicole Nardi MR d. Erin Chard 7-6 (7-5), 7-6 (7-4).

Doubles-Brooke Thompson-Danielle Mazzola M d. Amber Cohen-Haley Krachman 6-4, 4-6, 6-3; Chelsea Charlesworth-Noelle Brecht M d. Samantha Shiekman-Lily Glassberg 6-2, 6-4.

Records-Millville 13-4, Mainland 6-4.

Note: Millville hosts No. 11 Lenape at 2 p.m. Thursday.

(5) Cherry Hill East 4,

(4) Vineland 1

At Vineland

Singles-Jamie Silverberg CHE d. Blake Pescatore 6-0, 6-0; Sarah Jannarone V d. Allyson Wolf 7-5, 6-1; Amanda Elfman CHE d. Amanda Jamieson 7-5, 6-4.

Doubles-Allie Haaz-Nikita Shukha CHE d. Olivia Gentelini-Stephanie Druziako 6-1, 6-1; Tyler Haaz-Paige Leone CHE d. Jessica Bertonazzi-Neeraja Thakur 6-0, 6-1.

Records-Vineland 13-5.

S.J. Non-Public B quarters

(4) Sacred Heart 3,

(5) Gill Saint Bernard's 2

At Vineland High School

Singles-Rachele Smith SH d. Abbey Ramey 6-4, 6-1; Bethany Valentine GSB d. Amanda Goff 6-3, 7-6 (9-7); Lydia Dey GSB d. Abby Bencie 7-5, 7-6 (7-5).

Doubles-Dana DiMatteo-Patrice Basada SH d. Stephanie Fuentes-Danielle Williams: 7-6 (7-5), 7-5; Katie O'Rourke-Lauren Cavallo SH d. Eliza Brookman- Kendall Dunn: 7-5, 7-5.

Records-Sacred Heart 12-2.

Note: Sacred Heart plays at No. 1 Ranney on Thursday.

(3) Moorestown Friends 5,

(6) Our Lady of Mercy 0

At Moorestown Friends

Singles-Amanda Connell d. Bridget Dandrea 6-1, 6-1; Katie Teitelbaum d. Alissa Kazan 6-2, 6-3; Maddie Taormina d. Lusi Jane Arargil 6-1, 6-0.

Doubles-Lauren Carney-Sam Chen d. Tina DiCicco-Claire Stimson 6-1, 6-1; Lauren Joffe-Claire Langlotz d. Andrea Battistelli-Giana Vozzi 6-1, 6-1.

Records-OLMA 5-3-1; Moorestown Friends 8-3.

S.J. Non-Public A quarters

(3) Holy Spirit 5,

(6) Mount Saint Mary's 0

At Holy Spirit

Singles-Adrienne Kaye d. Brielle Palumbo 6-1, 6-0; Kaitlyn Bonner d. Kristina Linares 7-6 (7-3), 7-5; Madison Gallagher d. Caroline Massa 6-3, 6-0.

Doubles-Dana DiStefano-Katie Kresz d. Bianca Maloney-Sibyl Medabalimi 6-1, 6-0; Kerin Maguire-Emery Gewirtz d. Abby Brennan-Svetlana Marheska 6-1, 6-3.

Records-Mt. St. Mary's 7-5, Holy Spirit 11-0.

Note: Holy Spirit plays at No. 2 Bishop Eustace at 2:30 p.m. Thursday.

Cape-Atlantic League

Wildwood Catholic 4,

Pleasantville 1

At Pleasantville

Singles-Neve Marino WC d. Miesha Reeves 6-4, 6-3; Sue Boswell WC d. Lorna Miller 6-0, 6-3; Kaitlin Zinkewich WC d. Stephanie Campos 6-3, 6-0.

Doubles-Julia Monroe-Madelyn Cabrera P d. Brianna Yuhas-Megan Metzler 1-6, 6-4, 7-6 (8-6); Katie Jett-Kelly Gillin-Schwartz WC d. Jailene Gonzalez-Isola Webb 6-1, 6-2.

Records-Pleasantville 0-12, Catholic 3-8.

Shore Conference

Jackson Memorial 5,

Pinelands Regional 0

At Pinelands

Singles-Kayanna Chandler d. Kerry Mahon 6-1, 6-0; Monica Chang d. Jamie Cohalan 6-0, 6-0; Sasha Taylor d. Julia Driscoll 6-1, 6-0.

Doubles-Lauren Foligno-Danielle Theirren d. Caitlin Gobel-Tori Edwards 6-2, 6-1; Lauren White-Lindsay Koslowski d. Cassandra Follmer-Kelli Soden 6-4, 6-0.

Records-Pinelands 1-13.