Trevor Gehring and Mitch Ianneillo each won three events for Cape May Tech as they edged Buena Regional 89-81 in a Cape-Atlantic League National Conference coed swimming meet Tuesday.

Head coach Matthew McElroy said the meet was Tech’s closest conference matchup in two years.

In just the second meet of the year, sophomore Ianeillo qualified for the South Jersey Interscholastic Swimming Association Invitational in the 50 freestyle. Ianeillo won the event in 25.03 seconds. He was also a part of the winning medley relay and 200 freestyle relay teams.

Gehring won the 100 butterfly and was a part of the medley relay and 400 free relay teams. He also qualified for the SJISA Invitational in the backstroke.

Vlad Kozub led Buena with victories in the 200 IM and backstroke.

At Cape May Tech, yards.

200 Medley Relay—CMT (Trevor Gehring, Ahde Wilson, Tom Doherty, Mitch Ianneillo) 1:55.88; 200 Freestyle—Pete Adams CMT 2:08.49; 200 IM—Vlad Kozub BR 2:14.19; 50 Freestyle—Ianneillo CMT 25.03; 100 Butterfly—Gehring CMT 58.70; 100 Freestyle—Kenny Kennison BR 57.18; 500 Freestyle—Geena DeFoor BR 5:51.31; 200 Freestyle Relay—CMT (Ianneillo, Tommy Daniels, Wilson, Sean Gerber) 1:44.54; 100 Backstroke—Kozub BR 1:00.48; 100 Breaststroke—Anthony Santoro BR 1:16.99; 400 Freestyle Relay—CMT (Gerber, Adams, Chase Bader, Gehring) 3:53.53.

Records—CMT 2-0, Buena 1-1.

Ocean City 109,

Wildwood Catholic 61

At Wildwood Catholic (Joseph Von Savage), yards.

200 Medley Relay—OC (Noelle Styer, Frank Brady, Aaron Myers, Zach Greaser) 1:59.9; 200 Freestyle—Kevin Gill OC 2:01.03; 200 IM—Rachel Chardin OC 2:21.10; 50 Freestyle—Greaser OC 24.93; 100 Butterfly—Eric Sorensen WWC 1:03.22; 100 Freestyle—Greaser OC 54.55; 500 Freestyle—Mike Fiscus OC 5:20.19; 200 Freestyle Relay—OC (Greaser, Myers, Luke Nicholl, Rachel Chain) 1:46.61; 100 Backstroke—Gill OC 1:05.81; 100 Breaststroke—Tim Mason WWC 1:14.65; 400 Freestyle Relay—OC (Chain, Gill, Myers, Colby McGuigan) 3:58.40.

Records—OC 2-2; WWC 0-2.

Mainland Regional 139,

Millville 27

At Mainland Regional, meters.

200 Medley Relay—MR (Cooper Terrell, Brandon Truong, Dereck Kniesel, Paul Berges) 2:07.83; 200 Freestyle—Nolan Coyle MR 2:10.83; 200 IM—Terrell MR 2:37.51; 50 Freestyle—Steve Buzby MR 24.96; 100 Butterfly—Truong MR 1:05.49; 100 Freestyle—Buzby MR 54.39; 500 Freestyle—Coyle MR 4:40.22; 200 Freestyle Relay—MR (Truong, Colt Lacovarra, Buzby, Coyle) 1:51.35; 100 Backstroke—Terrell MR 1:11.94; 100 Breaststroke—Truong MR 1:16.72; 400 Freestyle Relay—MR (Coyle, Kevin McClintock, Berges, Buzby) 4:12.79.

Records—Mainland 1-2; Millville 0-2.

Shore Conference

Monsignor Donovan 118,

Lacey Township 52

At Lacey Township (Ocean County YMCA), yards.

200 Medley Relay—MD (Colin Borrero, Brian Suatengo, Alex Pener, George Thompson) 1:46.19; 200 Freestyle—Conn Payne MD 1:57.88; 200 IM—Noah Hynoski MD 2:24.96; 50 Freestyle—Corbin Borrero MD 24.18; 100 Butterfly—Ben Smith LT 55.57; 100 Freestyle—Suatengo MD 51.64; 500 Freestyle—Smith LT 5:34.67; 200 Freestyle Relay—MD (Alex Tenner, PAyne, Cor. Borrero, Suatengo) 1:36.45; 100 Backstroke—Thompson MD 1:03.86; 100 Breaststroke—Alex Zalepa MD 1:16.13; 400 Freestyle Relay—MD (Payne, Tenner, Thompson, Cor. Borrero) 3:34.57.

Records—Lacey 0-2.

Tri-County Conference

Cumberland Regional 125,

Williamstown 49

At Cumberland WaveMaker 4 (meters)

200 Medley Relay—C (Nick Roberts, Ryan Quick, Justin Seay, Adam Muffley) 2:12.48 ; 200 Freestyle—Kyle Burlingame C 2:30.98; 200 IM—Quick C 2:41.34; 50 Freestyle—Seay C 25.74; Diving—John Morris C 221.05. 100 Butterfly—Seay C 1:07.44; 100 Freestyle—Roberts C 1:05.24; 500 Freestyle—Burlingame C 5:42.46; 200 Freestyle Relay—C (Spencer Burlew, Quick, Muffley, Burlingame) 2:01.14; 100 Backstroke—Roberts C 1:19.13; 100 Breaststroke—P. Laurreys W N/A; 400 Freestyle Relay—C (Seay, Muffley, Burlingame, Roberts) 4:40.94.

Records—Cumberland 1-0, Williamstown 0-1.

Of note:Morris breaks Cumberland record in diving set in 2011 by Martin Carbone (201.15)

Girls swimming

Cape-Atlantic League

Mainland Regional 138,

Millville 32

At Mainland Regional, meters.

200 Medley Relay—MR (Sydney Boswell, Mini McCade, Hannah Wray, Morgan Walls) 2:22.47; 200 Freestyle—Kaitlyn Mullen MR 2:30.85; 200 IM—Ryley Devine MR 2:41.17; 50 Freestyle—Megan Bralski MR 30.21; 100 Butterfly—Casey Butrus 1:13.39; 100 Freestyle—Walls MR 1:05.15; 500 Freestyle—Devine MR 4:54.27; 200 Freestyle Relay—MR (S. Boswell, Daniella Vincet, Kerth Jackson, Liz O’Sullivan) 2:16.93; 100 Backstroke—Walls MR 1:13.61; 100 Breaststroke—Carley Iillingworth 1:27.49; 400 Freestyle Relay—MR (Boswell, Vincent, Wray, Illingworth) 4:45.22.

Records—Mainland 2-0; Millville 0-2.

Shore Conference

Monsignor Donovan 109,

Lacey Township 61

At Lacey Township, yards.

200 Medley Relay—MD (Gabby Corpuz, Stephanie Cushman, Natalie Brown, Khea Rayman) 1:59.49; 200 Freestyle—Liz Spernal MD 2:07.69; 200 IM—Leeanna Cass LT 2:15.19; 50 Freestyle—Cushman MD 26.19; 100 Butterfly—Corpuz MD 1:03.44; 100 Freestyle—Cushmna MD 56.49; 500 Freestyle—Brianna Burke LT 5:36.71; 200 Freestyle Relay—MD (Colleen Magey, Rayman, Spernal, Brown) 1:49.59; 100 Backstroke—Cass LT 1:03.92; 100 Breaststroke—Burke LT 1:16.28; 400 Freestyle Relay—MD (Cushman, Magey, Spernal, Corpuz) 3:55.44.

Records—Lacey 0-2.

Tri-County Conference

Cumberland Regional 126,

Williamstown 45

At Cumberland Regional (Wave Maker 4), meters.

200 Medley Relay—CR (Rebecca Sipps, Aimee Homan, Abigail DiJoseph, Delwyn Davis) 2:45.10; 200 Freestyle—Khristiana Taguwa CR 2:44.32; 200 IM—Madison Weber CR 3:07.67; 50 Freestyle—Randi Jobes CR 32.74; 100 Butterfly—Madison Hindermyer CR 1:44.08; 100 Freestyle—Davis CR 1:17.42; 400 Freestyle—Taguwa CR 5:48.41; 200 Freestyle Relay—CR (Weber, Jobes, DiJoseph, Taguwa) 2:21.56; 100 Backstroke—Paige Peloe CR 1:27.37; 100 Breaststroke—Weber CR 1:35.50; 400 Freestyle Relay—CR (Taguwa, Peploe, Jobes, Weber) 5:22.19.

Records—Cumberland 1-0.

Bowling

Boys

Toms River South 3,

Lacey Township 0

LT: Tyler Marks (220 game, 606 series); TRS: Josh Swindell (205 game, 595 series).

Records—Lacey 1-11.

Brick Township 3,

Southern Regional 0

SR: Jason Lavoie (225 game, 619 series); BT: Bryan Figula (259 game, 723 series).

Records—Southern 2-12.

Girls

Brick Township 3,

Southern Regional 0

SR: Lean Audren (179 game, 440 series); BT: Sydney Scelfo (245 game, 598 series).

Records—Southern 1-11.

Toms River South 3,

Lacey Township 0

LT: Taylor Koumer (198 game, 492 series); TRS: Faith Meder (228 game, 643 series).

Records—Lacey 0-12.

Ice hockey

Southern Regional 3,

Toms River North 1

Southern Regional scored three second-period goals to defeat Toms River North in a Shore Conference A North game at Winding River Rink in Toms River.

Jan Nissen, Ryan Rowland and Jeff Jilson scored for Southern and Kyle Pinder stopped 38 shots. Southern is 2-0.