BOYS BASKETBALL

Central, Group II quarterfinal

Ewing 61, Holmdel 46

Lakewood 69, Point Pleasant Boro 36

Manasquan 47, Long Branch 42

Spotswood 60, Carteret 56 Central,

Group IV quarterfinal

East Brunswick 68, Hunterdon Central 38

North Brunswick 50, Jackson Memorial 43

West Windsor-Plainsboro South 53, Rancocas Valley 51

Non-Public, North B first round

Dwight-Englewood 54, Oratory Catholic 37

Hawthorne Christian 56, Immaculate Conception-Montclair 30

Montclair Kimberley 71, Morris Catholic 56

Newark Academy 67, Christ The King 59

Non-Public, South B first round

Doane Academy 60, Timothy Christian 48

Gill St. Bernard’s 98, St. Joseph-Hammonton 57

Marist 66, St. Mary-Jersey City 53

Roselle Catholic 94, Ranney School 26

Rutgers Prep 53, St. Rose 43

Trenton Catholic 52, Sacred Heart 47

Wildwood Catholic 64, Mater Dei 46

North I, Group II quarterfinal

Newton 73, Kinnelon 56

Pascack Hills 59, Englewood 42

Westwood 40, Pequannock 27

North I, Group IV quarterfinal

Bloomfield 51, Montclair 47

Hackensack 91, Passaic Tech 49

Paterson Kennedy 55, North Bergen 48

North II, Group II quarterfinal

Fort Lee 81, Shabazz 74

Newark Central 60, Ridgefield Park 59

Newark Tech 75, Orange 52

Snyder 69, Hanover Park 56

North II, Group IV quarterfinal

Bridgewater-Raritan 72, Watchung Hills 50

Elizabeth 62, Bayonne 54

Linden 66, Dickinson 27

Ridge 54, North Hunterdon 46

South, Group II quarterfinal

Haddonfield 55, Willingboro 54

Medford Tech 71, West Deptford 50

Middle Township 77, Cinnaminson 46

Sterling 64, Pennsauken Tech 43

South, Group IV quarterfinal

Atlantic City 61, Southern 56

Lenape 62, Triton 30

Shawnee 38, Cherry Hill East 37

Toms River North 57, Eastern 56

GIRLS BASKETBALL

Central, Group II quarterfinal

Holmdel 55, Ewing 33

Manasquan 43, Delaware Valley Regional 28

Rumson-Fair Haven 58, Matawan 38

Central, Group IV quarterfinal

Jackson Memorial 56, Sayreville 45

Marlboro 40, Freehold Township 29

South Brunswick 39, North Brunswick 38

Non-Public, North B first rRound

Eastern Christian 50, St. Mary’s-Rutherford 36

Morris Catholic 71, Immaculate Conception-Montclair 39

Morristown-Beard 51, Montclair Kimberley 46

Saddle River 57, Dwight-Englewood 39

Villa Walsh 63, Hudson Catholic 32 Non-Public,

South B First Round

Gill St. Bernard’s 93, Moorestown Friends 26

Roselle Catholic 69, Doane Academy 15

Sacred Heart 42, Wildwood Catholic 30

St. Joseph-Hammonton 69, Holy Family 27

St. Rose 63, Rutgers Prep 42

Trenton Catholic 67, Wardlaw-Hartridge 41

North I, Group II quarterfinal

Glen Rock 29, Pascack Hills 25

Kittatinny 28, Westwood 25

Lenape Valley 40, Mountain Lakes 33

Pequannock 39, Mahwah 35

North I, Group IV quarterfinal

Eastside Paterson 53, Passaic Tech 38

Fair Lawn 60, North Bergen 51

Montclair 45, Randolph 40

Paterson Kennedy 63, Bloomfield 31

North II, Group II quarterfinal

Hanover Park 54, Lyndhurst 31

Lincoln 63, Rutherford 38

Ridgefield Park 54, West Essex 36

Shabazz 61, Caldwell 42

North II, Group IV quarterfinal

Bayonne 40, North Hunterdon 32

Bridgewater-Raritan 52, Linden 44

East Orange 63, Union 28

Phillipsburg 75, Franklin 63

South, Group II quarterfinal

Cinnaminson 39, Collingswood 25

Middle Township 51, Woodstown 34

Sterling 61, Cedar Creek 50

Willingboro 87, Lower Cape May Regional 56 South, Group IV quarterfinal

Lenape 44, Toms River East 31

Shawnee 46, Eastern 28

Washington Township 63, Millville 37

Williamstown 45, Atlantic City 33