NJSIAA Individual Wrestling Championships

March 8, 2013

Boardwalk Hall, Atlantic City

PREQUARTERFINALS

106: Michael Russo (Jackson Liberty) d. Gianni Calo (Bridgewater-Raritan), 6-0; Ty Agaisse (Delbarton) d. Dean Caravela (Caldwell), 3-2; Patrick D’Arcy (Holy Spirit) d. Ferdinand Mase (Eastern), 3-2; Nick Suriano (Bergen Catholic) md. Brandon Paetzell (Phillipsburg), 11-1; Yasel Corporan (Perth Amboy) d. Requir van der Merwe (Mountain Lakes), 6-1; Owen McClave (Toms River South) d. Louis Arensberg (Audubon), 7-3; Kyle Bierdumpfel (Don Bosco) d. Alec Kelly (St. Peter’s Prep), 5-1; Stephen Caserta (Roxbury) d. Zack Firestone (Clearview), 6-2.

113: Luis Gonzalez (Don Bosco) p. Nick DePierro (Freehold Twp.), 5:11; Nasiyr Brown (Neptune) d. Daniel Hedden (South Plainfield), 8-6; Maxwell Nauta (Warren Hills) d. Matthew Noble (Bridgewater-Raritan), 5-0; Jean DuBois (Clifton) p. Jake Forsman (Eastern), 0:38; Bryan Damon (Jefferson) d. Bobby Jordan (Woodbridge), 3-1; Michael Russo (St. Peter’s Prep) d.John Amato (Timber Creek), 3-1; Nick Farro (Delbarton) d. Tyler Casamenti (Bergen Catholic), 7-4; Kevin Corrigan (Toms River South) d. AJ Vindici (Randolph), 8-1.

120: Brenden Calas (Seton Hall Prep) d. DJ Tirelli (River Dell), 2-1; Joe Trovato (Paramus) d. Salvatore Profaci (Monroe), 4-3; Alex Baider (Cherokee) d. Tyler Hrycak (Wayne Valley), 5-3, sudden victory; Ryan Pomrinca (North Hunterdon) d. Marc Mastropietro (Hasbrouck Heights-Wood-Ridge), 3-2, utb; Craig De La Cruz (Bound Brook) d. Tommy Heller (Livingston), 11-4; Jon Mele (Gov. Livingston) md. Tom Gattinella (St. Augustine), 15-6; Cali (Don Bosco) d. Robert Trombetta (Nutley), 4-3, tb;  Christian Innarella (Delbarton) p. Joe Ghione (Brick Memorial), 5:07.

126: David McFadden (DePaul Catholic) p. Mark McCormick (Camden Catholic), 5:16; Sam Morina (Paulsboro) p. Mike Andreano (Saddle Brook-Glen Rock), 3:00; Corey Stasenko (South Plainfield) d. Alec Huxford (Jackson Memorial), 6-0; Mike Pongracz (Delaware Valley) d. Anthony Racobaldo (Williamstown), 4-3; Mike Magaldo (Watchung Hills) md.  Anthony Fano (Montville), 9-1; Joseph Kratchovil (Warren Hills) d. Joseph Oliva (Ridgewood), 6-5; Anthony Giraldo (North Bergen) d. Collin Farley (JFK-Iselin), 4-0; Billy Ward (Buena) d. Ryan Budzek, (Point Pleasant Boro), 7-4.

132: Scott DelVecchio (South Plainfield) md. Matthew Joskowitz (Cliffside Park), 16-4; Gordon Wolf (Lawrence) d. Ben Esposito (Howell), 7-6, tb; Justin McTamney (Bordentown) p. Jake Legotte (Roxbury), 3:25; Connor Burkert (St. Peter’s Prep) d. Austin Cantone (Hunterdon Central), 6-3; Jason Estevez (Livingston) p. Gavin Murray (Cranford), 0:37; Michael Derin (High Point) d. Kyle Wojtaszek (Brick),.9-2; Ronald Gentile (Paulsboro) d. Nick Anderson (Delbarton), 6-3; Zach Hertling (Ocean Twp.) d. Sean Glasgow (East Brunswick), 9-2.

138: Anthony Ashnault (South Plainfield) tf. Matt Zovistoski (St. Joseph-Montvale), 17-2; Ryan Burkert (St. Peter’s Prep) d. Max Elling (Phillipsburg), 5-2; Nick Matthews (West Morris Central) d. Humberto Arguleta (Perth Amboy), 3-1; Richard Lewis (Toms River East) tf. Juan Rivera (Paulsboro), 18-3; Brandon Keller (Timber Creek) d. Alec Donovan (Brick Memorial), 3-2; Matt Coppolla (Watchung Hills) d. Matt Benevenuto (Lenape Valley), 9-4; Brian Hamann (Jackson Memorial) p. Sean Pryzbylkowski (New Egypt), 4:09; Gary Dinmore (Hunterdon Central) p. George Luis Terrerro (West Orange), 2:57.

145: BJ Clagon (Toms River South) p. Sean Kelly (Northern Highlands), 5:39; Rhys Weinberger (Hillsborough) d. Nick Romyns (Kittatinny), 4-2; Maaziah Bethea (Trenton Central) d. Dan Reed (Delbarton), 5-3; John Vanbrill (Clearview) d. Manny Dominguez (North Bergen), 7-1; Troy Heilmann (South Plainfield) p. Matt Johns (Ramsey), 1:40; Jason Gaccione (High Point) d. Emmanuel Soto (Bound Brook), 3-1; Ashanti Maurice (Howell) d. Mike Marotti (West Essex), 8-5; TJ Miller (Camden Catholic) p. Amir George (Hackensack), 0:22.

152: Nick Gravina (Northern Highlands) d. Patrick VanDuyne (West Milford), 4-3; Colin Barber (Westfield) d. Dom Ruggierrio (Timber Creek), 4-2; Joshua Ugalde (Bound Brook) d. Tyler Loughlin (Becton-Wallington), 6-1; Wayne Stinson (Northern Burlington) p. Chris Serpico (Southern Regional), 3:22; Chad Walsh (Camden Catholic) d. Joe Grello (Bergen Catholic), 6-1; John Hennelly (Delsea) d. Carlo Zazzara (West Essex), 7-4, Jimmy Schuitema (Phillipsburg) d. Jordan Pagano (South Brunswick), 6-4, sudden victory; Dylan Painton (South Plainfield) d. Edward Lenkowski (Clearview), 7-1.

160: Jonathan Schleifer (East Brunswick) md. Cesar Balmaceda (Atlantic City), 21-7; Josef Johnson (Delbarton) d. Sam Button (West Morris Mendham), 5-4; Dan Wojtaszek (Brick) md. Mike Campbell (Collingswood),.12-3; Kevin Mulligan (Bergen Catholic) d. Bryce Shade (Timber Creek), 4-2; Dillon Artigliere (Roxbury) d. Inan Sikel (South Plainfield), 2-0; Brandon Keena (Nutley) md. Nick Pappayliou (Long Branch), 11-0; Sonnieboy Blanco (Burlington City) d. Connor Donahue (Clearview), 4-3; John Balboni (Brearley-Dayton) d. Joey Schultz (Howell), 9-5.

170: Jadaen Bernstein (Voorhees) md. Luke Fernandez (Lacey), 12-3; Mike Carroccia (Watchung Hills) d. Parker Meytrott (Montville), 5-4; Dylan Dobzanski (Delsea) md. Phil Woods (Roselle Park), 14-4; Luke Farinaro (Don Bosco) p. James Kellner (St. Peter’s Prep), 5:42; Ethan Ramos (Hawthorne) d. Brandon Simon (JFK-Iselin), 7-0; Dae’Sean Brown (Neptune) d. Nathan Bueno (Becton-Wallington), 11-6; Austin Wetterau (Shawnee) d. Kieran Gerrity (Kittatinny), 3-1; Joey Balboni (Brearley-Dayton) md. Nick Elmer (Penns Grove), 13-4.

182: Johnny Sebastian (Bergen Catholic) md. Nick DePalma (DePaul Catholic), 16-5; Phillip Azzari (Haddon Heights) d. Nicholas Costa (Brick Memorial), 3-1; Frank Greco (Verona) d. Michael Burns (Morris Knolls), 8-6; Ali Yildiz (South Brunswick) d. Glenn Cross (Matawan), 7-3, tb; Nicholas Zak (Jackson Liberty) d. Matt Correnti (Holy Cross), 8-4; David Williams (Hammonton) d. Isaiah Soto (Bound Brook), 11-4; Josh Sibbles (Newton) p. Kurtis Hewitt (Franklin), 1:19; Brian Bulger (Westfield) d. Brad Schwarze (New Egypt), 4-3.

195: Razohnn Gross (Don Bosco) d. Frank Juba (Allentown), 10-5; Ed Shockley (Millville) d. Michael Oxley (Christian Brothers Academy), 2-0; Kyle Stoll (High Point) d. Shane Haddad (Gov. Livingston), 3-2; Tyreek Smith (Moorestown) d. Cory Damiana (Lower Cape May), 6-5; Rory Bonner (West Deptford) p. Stephen Arthur (Roxbury), 3:21; Kenneth Bradley (Jackson Memorial) d. Evan Ramos (Hawthorne), 6-1; Anthony Messner (Franklin) d. Christian Colucci (St. Peter’s Prep), 9-3; Dominic Carfagno (St. Joseph-Montvale) d. Brian Keyser (Shawnee), 14-9.

220: Bryan Dobzanski (Delsea) p. Jeff Weiss (Cranford), 2:13; Mike Markulec (Hopewell Valley) d. Morris Lawson (Belvidere), 3-2; Robbie Maggiulli (Emerson-Park Ridge) d. Tory Russell (South Plainfield), 8-2; Mauro Correnti (Holy Cross) p. John Seidle (Neptune), 1:52; Zack Chakonis (Don Bosco) d. Patrick Schinder (Lacey), 3-2; Anthony Iarussi (Summit) p. Armond Cox (St. Peter’s Prep), 4:29; Nigel Toussaint (Egg Harbor) d. Pete Andrich (Mount Olive), 5-2; Ralph Normandia (Franklin) md. Evan Wayns (Shawnee), 12-4.

285: Jose Palomino (St. Peter’s Prep) d. Roy Lucas (St. Joseph-Hammonton), forfeit; Kevin Wilkins (St. Joseph-Montvale) d. Andrew Stevens (Camden), 4-2; Jeff Miller (Camden Catholic) d. Thomas Tehan (Monroe), 3-1; Anthony Tufaro (Scotch Plains-Fanwood) d. Noa Merritt (Pope John) 8-3; Alex Thompson (Haddon Heights) d. Nicholas LaShell (Hanover Park), 3-0; Stephen Johnson (Bound Brook) p. Adrian Oceguera (Union City), 2:39; Carmine Goldsack (Bergen Catholic) d. Rodney Cenat (Columbia), 3-2, utb; John Appice (Manalapan) d. Ryan Appleby (Belvidere), 2-1.

PRELIMINARIES

106: Calo (Bridgewater-Raritan) p. Cray (Hamilton East), 5:59; Caravela (Caldwell) d. Pruszinski (Lower Cape May), 7-1; Mase (Eastern) d. Cruz (Passaic Valley), 5-4; D’Arcy (Holy Spirit) d. LaBracio (Hillsborough), 4-0; Van der Merwe (Mountain Lakes) p. Kui (DePaul Catholic), 4:25; McClave (Toms River South) d. Tropea (St. Joseph-Montvale), 10-8; Bierdumpfel (Don Bosco) p. Egan (Seton Hall Prep), 1:00; Caserta (Roxbury) d. Tovar (Wall) 3-2.

113: DePierro (Freehold Twp.) p. Sanchez (Perth Amboy), 5:32; Brown (Neptune) p. Tekula (Linden), 0:53; Hedden (South Plainfield) d. Hicks (Lower Cape May), 7-2; Noble (Bridgewater-Raritan) p. Robinson (Clayton-Glassboro), 5:07; Damon (Jefferson) md. McBride (Camden Catholic), 12-2; Russo (St. Peter’s Prep) d. Rubinetti (Northern Valley), 10-4; Casamenti (Bergen Catholic) d. Ferinde (Nutley), 4-0; Vindici (Randolph) d. Davis (Burlington City), 4-2.

120: Tirelli (River Dell) d. Ottaviano (Colts Neck), 8-6; Profaci (Monroe) p. Gentile (Paulsboro), 1:02; Trovato (Paramus) d. Russo (Jackson Liberty), 14-7; Pomrinka (North Hunterdon) d. Kaminski (West Deptford), 1-0; Heller (Livingston) d. Lipari (Lenape Valley), 7-5; Mele (Gov. Livingston) md. Lenihan (Bishop Eustace), 9-0; Trombetta (Nutley) md. Ritchie (North Warren), 16-4; Innarella (Delbarton) d. Miraglia (Delran), 7-2.

126: Morina (Paulsboro) d. Iwama (Rumson-Fair Haven), 7-4; Andreano (Saddle Brook-Glen Rock) md. Bonsall (Newark Academy), 12-2; Huxford (Jackson Memorial) p. Sebahie (Paramus), 0:58; Racobaldo (Williamstown) p. Farhan (Clifton), 1:55; Magaldo (Watchung Hills) md.  Nace (Hunterdon Central), 11-1; Fano (Montville) d. Cecala (Hamilton West), 5-2; Kratchovil (Warren Hills) d. Mele (Cherokee), 5-3; Farley (JFK-Iselin) d. Cuccolo (Hanover Park), 10-3.

132: Joskowitz (Cliffside Park) d. Hodges (St. Augustine), 3-2, utb; Wolf (Lawrence) md. Johnson (Phillipsburg), 13-4; Legotte (Roxbury) d. Bryant (Egg Harbor), 5-3; Burkert (St. Peter’s Prep) d. Boylan (Hunterdon Central), 1-0; Murray (Cranford) d. Robinson (Garfield), 6-2; Wojtaszek (Brick) d. Muli (Shawnee), 10-5; Anderson (Delbarton) d. Lemerise (Cherokee), 7-2; Hertling (Ocean Twp.) d. Ascolese (Bergen Catholic),9-2 OT.

138: Elling (Phillipsburg) p. Lamanteer (Delsea), 1:46; Matthews (West Morris Central) d. McCrystal (Bishop Ahr), 4-3; Arguleta (Perth Amboy) md. Bush (Seneca), 8-0; Rivera (Paulsboro) d. Humphrey (Shawnee), 4-2, SV-1; Donovan (Brick Memorial) p. Forys (Becton-Wallington), 5:46; Coppolla (Watchung Hills) d. McBrinn (Don Bosco), 12-5; Hamann (Jackson Memorial) tf. Bassolino (Hanover Park), 15-0; Terrerro (West Orange) p. Anghelina (Bergen Catholic), 4:41.

145: Romyns (Kittatinny) d. McCutcheon (Haddon Twp.), 6-2; Bethea (Trenton Central) d. Carcuffe (West Morris Central), 5-0; Reed (Delbarton) d. Gerish (Newark Academy), 5-0; Dominguez (North Bergen) d. DiRosa (Watchung Hills), 4-0; Johns (Ramsey) p. McCurdy (Woodstown), 1:40; Soto (Bound Brook) d. Young (Jackson Memorial), 2-0; Maurice (Howell) d. Higginson (Hunterdon Central), 12-7; George (Hackensack) p. Feliciano (Pennsville Memorial), 1:31.

152: VanDuyne (West Milford) p. Worrell (Eastern), 1:01; Barber (Westfield) d. Barbera (Hopewell Valley), 4-3; Ugalde (Bound Brook) d. Bohn (Jefferson), 4-0; Stinson (Northern Burlington) p. Bassolino (Hanover Park), 1:35; Grello (Bergen Catholic) d. Donner (Wall), 1-0; Zazzara (West Essex) d. Mullen (Northern Valley-Old Tappan), 13-6; Lenkowski (Clearview) d. Krosser (Livingston), 7-5.

160: Balmaceda (Atlantic City) p. Long (Holy Cross), 3:22; Button (West Morris Mendham) d. Armagno (Passaic Valley), 3-1; Campbell (Collingswood) d. Roesing (Secaucus), 5-4; Shade (Timber Creek) d. Kocsis (Phillipsburg), 9-8; Sikel (South Plainfield) md. Latierno (Northern Highlands), 9-0; Pappayliou (Long Branch) p. Fagg-Daves (Franklin), 2:51; Schultz (Howell) d. Cote (Hunterdon Central), 2-1; Balboni (Brearley-Dayton) d. Lopresti (Paramus), 10-3.

170: Fernandez (Lacey) md. Davis (Northern Burlington), 13-4; Carroccia (Watchung Hills) d. Farina (St. Joseph-Montvale), 6-4; Woods (Roselle Park) d. Richardson (Brick Memorial), 3-1, sudden victory; Farinaro (Don Bosco) d. Dell-Priscoll (Cinnaminson), 10-3; Simon (JFK-Iselin) d. Sentman (St. Augustine), 10-3; Bueno (Becton-Wallington) d. Kratch (West Morris Central), 5-3; Gerrity (Kittatinny) tf. Cordasco (Verona), 15-0; Elmer (Penns Grove) d. Fenton (Hunterdon Central), 6-5.

182: DePalma (DePaul Catholic) d. Velez (Brearley-Dayton), 18-12; Costa (Brick Memorial) md. Defrance (Delsea), 12-0; Burns (Morris Knolls) p. Markovitch (Cranford), 4:40; Cross (Matawan) d. Leone (Kingsway), 8-6, sudden victory; Correnti (Holy Cross) p. Silano (St. Joseph-Montvale), 3:20; Soto (Bound Brook) d. Fox (St. Peter’s Prep), 5-4; Hewitt (Franklin) d. Mainiero (Nutley), 2-1, tb; Schwarze (New Egypt) d. Hunko (Saddle Brook-Glen Rock), 7-0.

195: Juba (Allentown) d. Saavedra (Bound Brook), 8-5; Shockley (Millville) p. Altamura (Hasbrouck Heights-Wood-Ridge), 0:56; Smith (Moorestown) d. DeJonge (Old Bridge), 3-2; Damiana (Lower Cape May) d. Regina (Rutherford), 5-4; Arthur (Roxbury) p. D’Uva (Parsippany Hills), 1:49; Bradley (Jackson Memorial) d. Landberg (Wayne Valley), 7-3; Ramos (Hawthorne) p. Haboj (Madison), 3:11; Carfagno (St. Joseph-Montvale) p. Moore (Brick Memorial), 1:33.

220: Weiss (Cranford) d. Griffin (Cliffside Park), 4-1; Markulec (Hopewell Valley) d. Jenco (Bergen Catholic), 8-1; Russell (South Plainfield) d. Cordasco (Cedar Grove) , 13-6; Maggiulli (Emerson-Park Ridge) d. Quintin (East Brunswick), 7-0; Schinder (Lacey) d. McDonnell (High Point), 8-3; Andrich (Mount Olive) d. Poling (Brick Memorial), 5-3; Toussaint (Egg Harbor) d. Terry (Northern Burlington), 3-2; Kali (Millville) d. Wayns (Shawnee), 7-6, tb.

285: Stevens (Camden) d. Odzelashvili (Spotswood),5-1; Miller (Camden Catholic) d. Hayden (Toms River South), 2-1 tb; Tehan (Monroe) d. Pacheco (Warren Hills), 3-2; Merritt (Pope John) d. Finn (Middletown South), 9-5; LaShell (Hanover Park) d. Ellis (Holy Spirit), 7-3; Oceguera (Union City) d. Myers (Northern Highlands), 5-3; Goldsack (Bergen Catholic) d. Louis (West Orange), 7-1; Cenat (Columbia) d. Dooley (Pennsville), 5-2.