The Southern Regional High School wrestling team, No. 2 in The Press Elite 11, swept a quad on Saturday with nonconference wins against No. 10 Buena Regional and Williamstown to go along with a Shore Conference win against Raritan.

There were three bouts in Southern's 51-19 win against Buena that featured two wrestlers in The Press' area weight-by-weight rankings.

Three-time District 32, three-time Region 8 champ Billy Ward pinned Southern's Andrew Tonneson in 31 seconds at 126 pounds in a matchup of No.'s 1 and 2, respectively.

Beast of the East placewinner, No. 1 Zach Wilhelm pinned No. 3 Chaz Bramble in the second period of their 132-pound match and at 145, Buena's Dillan Berghof (No. 1) won an 8-0 major decision against No. 2 Nick Racanelli.

James Knoeller (106 pounds), Wilhelm (132), Jake Campana (138), Gerardo Jorge (160/170) and Connor Case (182/195) all won three matches for the Rams (10-5).

Ward had a huge day for the Chiefs with the pin against Tonneson, a 4-2 overtime decision against District 30 runner-up Anthony Racobaldo of Williamstown and a 7-1 decision against state qualifier Anthony Scarella of Raritan.

No. 9 Millville sweeps

Host Millville, No. 9 in the Elite 11, swept a quad with Cedar Creek, Audubon and Woodstown and continues to look like one of the top challengers to two-time defending champ Southern Regional in South Jersey Group IV

Joham Garcia (113/120), Rico Rivera (145/152), Javier Colon-Rivera (182), Ed Shockley (195) and Obi Kali (220) all won three matches for the Thunderbolts. Garcia and Rivera each had three first-period pins.

Cedar Creek lost all three matches it wrestled on but had a pair of triple-winners in Patt McGinnis (126) and Stacey Solomon (170). Eric Hanusewicz won a 5-0 decision against Millville freshman Keith Mahoney at 138. Hanusewicz is No. 2 in The Press' rankings, Mahoney No. 3.

St. Augustine wraps up CAL American

St. Augustine Prep, No. 6 in the Elite 11, officially wrapped up the first Cape-Atlantic League American Conference title in school history and the first conference crown since winning the CAL National in 2011 with a 42-19 win against Absegami.

The Hermits also won 42-30 against host Middle Township but lost 39-29 to No. 4 Delsea Regional, the defending South Jersey Group II champ.

Reid White (106), Tom Gattinella (120), Ed Donahue (126), Jarred Hodges (132) and Tyler Sentman (170) each won all three matches they wrestled.

Middle Township lost to the Prep and Delsea but Ronray Harris (113), Brandon Curtis (132) and Jason Viola (285) all had pins as the Panthers beat Absegami 42-28 for the first win against the Braves in school history.

Harris, a District 32 placewinner, won all three matches he wrestled Saturday.

Mainland, Cumberland and Pinelands update

Mainland Regional, Cumberland Regional and Pinelands Regional all went 2-for-3 in meets.

Justin Bishop (106/113) won all three of his matches on Saturday as Mainland beat St. Joseph and New Egypt and lost to Schalick. Frank Trifiletti went 2-0 at 113.

St. Joseph's C.J. LaFragola was the only triple-winner for St. Joseph in the same quad.

Andrew DiJoseph (113), Joseph Roman (132), Nick Anderson (145/152) and Maquay Richmond (285) all won three matches as Cumberland beat Westampton Tech and Pitman and lost to Overbrook.

Corey Byrne (132) and John Campano (285) won three matches to lead Pinelands to a two-win day.

Tough day for Spirit

Holy Spirit lost matches with Clayton, Gateway Regional/Woodbury and Deptford but didn't leave without a few bright spots.

Defending District 32 champ Pat D'Arcy stayed hot with a pin against Clayton's Andrew Tolbert.

The loss was Tolbert's second this season. D'Arcy is now 13-0 with 10 pins since Jan. 1. Ed Sooy had two pins at 145 pounds.

No. 2 Southern Regional 51, No. 10 Buena Regional 19

106-James Knoeller SR won by forfeit; 113-Luis Rivera BR md. Frank Amiano 8-0; 120-Pat Mooney SR p. Sal Marandino 1:12; 126-Billy Ward BR p. Andrew Tonneson :31; 132-Zach Wilhelm SR p. Chaz Bramble 2:56; 138-Jake Campana SR md. Travis Thompson 13-3; 145-Dillan Berghof BR d. Nick Racanelli 8-3; 152-Erik Kretschmer SR won by forfeit; 160-Chris Serpico SR tf. Tyler Maldonado 19-3, 3:58; 170-Gerardo Jorge SR p. Hugo Maldonado :47; 182-Cory Case SR p. Mike Reid 1:27; 195-Connor Case SR p. Nick Sherman 1:51; 220-Nick Caporale BR won by forfeit; 285-double forfeit.

No. 2 Southern Regional 64, Williamstown 4

No. Southern Regional 31,  Raritan 23

No. 10 Buena Regional 55, Williamstown 12

106-Knoeller SR (2-0) p. 1:39 W, p. :51 R; 113-Chris Crane SR (1-0) tf. 15-0, 2:45 W, Amiano SR (0-1);Rivera BR (1-0) d. 6-1 W; 120-Mooney SR (1-1) d. score unknown; Rivera BR (1-0) sv. 7-5 W; 126-Tonneson SR (0-2);Ward BR (2-0) d. 4-2 (OT) W; 132-Wilhelm SR (2-0) tf. 17-0, 5:45 W, md. 14-5 R;Bramble BR (1-0) p. 2:40 W; 138-Campana SR (2-0) md. 13-1 W, d. 5-1 R;Thompson BR (1-0) d. 6-4 W; 145- Racanelli SR (2-0) tf. 18-3, 5:56 W, d. 6-4 R;Jarett Pierotti BR (1-0) p. 1:29 W; 152-Kretschmer SR (1-0) p. 1:32 W, Serpico SR (1-0) d. 14-8 R; Mason Brestle BR (1-0) md. 14-2 W; 160-Jorge SR (2-0) won by forfeit W, d. 3-2 R;Scott Piwowski BR (1-0) won by forfeit W; 170-Cor. Case SR (1-1) p. 4:30 W;Maldonado BR (0-1); 182-Pat Ferraro SR (1-0) p. :52 W, Con. Case SR (1-0) won by forfeit R; Reid BR (1-0) won by forfeit W;195-Con. Case SR (1-0) won by forfeit W, Pat Ferraro SR (0-1);Sherman BR (1-0) won by forfeit W; 220-Jesse Bauta SR (2-0) p. :47 W, d. 4-1 R;Caporale BR (1-0) d. 6-5 W; 285-Ty Warren BR (1-0) won by forfeit W.

Records-Southern 10-5, Buena 11-1.

No. 6 St. Augustine Prep 42, Absegami 19

*106-Reid White SA p. Kelvin Siem 1:46; 113-Yanni Patsaros A d. Colin Donahue 12-0; 120-Tom Gattinella SA tf. Chris D'Alfonso 16-0; 126-Ed Donahue SA d. Chris Harvey 7-0; 132-Jarred Hodges SA md. Tenner 11-2; 138-Nick Clark SA md. Youqui Kokulo 8-0; 145-Aaron Denesevich SA d. Robert Mears 5-3; 152-Jack Willette A d. Jose Tabora 7-3; 160-James Brady SA d. Andrew Gabros 4-1; 170-Tyler Sentman SA by forfeit; 182-Alvin Mears A d. Cory Pietryzk 5-3; 195-double forfeit; 220-Tiger Kirvay A d. Justin Welsh 2-0; 285-Roman Rudisill A d. Tom Lynd 2-0.

Records-St. Augustine 15-8; Absegami 5-18.

*Match began at 106

No. 4 Delsea Regional 39, No. 6 St. Augustine Prep 29

106-Reid White SA d. John Hassett 1-0; 113-Tom Carney DR d. Colin Donahue 5-1; 120-Tom Gattinella SA tf. Kevin Huck 16-1; 126-Ed Donahue SA p. Jordan Boullion 1:10; 132-Jarred Hodges SA d. John Pierson 4-3; 138-Rian Lamanteer DR d. Nick Clark 2-0; 145-Dom Demarco DR d. Aaron Denesevich 5-0; 152-John Hennelly DR p. Jose Tabora :59; 160-David Gresk DR p. James Brady :41; 170-Tyler Sentman SA by forfeit; 182-Victor DeFrance by injury default vs. Cory Pietryzk; 195-Dylan Dobzanski DR by forfeit; 220-Justin Welsh SA p. Brandon Beebe 1:20; *285-Bryan Dobzanski DR p. Tom Lynd :53.

Records-Delsea 22-2.

*Match began at 285

No. 4 Delsea Regional 42, Middle Township 25

106-John Hasset DR p. Joey Curtis 1:45; 113-Ronray Harris MT md. Tom Carney 12-2; 120-Kenny Dale MT d. Kevin Huck 14-8; 126-Jordan Boullion DR d. Pat Williams 15-8; 132-Brandon Curtis MT d. John Pierson 15-9 (OT); 138-Rian Lamanteer DR p. Tyrell Hebron :38; 145-Jacob Kershaw MTd. Dom DeMarco; 152-John Hennelly DR d. John Mallett 5-4; 160-David Gresk DR p. Jake Canter :15; 170-Victor DeFrance DR. p. John Mooers 2:38; 182-Barry Edwards MT by fortfeit; 195-DR (name unavialbale) by forfeit; *220-DR (name unavailable) by forfeit; 285-Jason Viola MT p. Brandon Beebe :20.

Records-Middle 9-7.

*Match began at 220

Middle Township 42, Absegami 28

106-Kelvin Siem A p. Joey Curtis 3:21; 113-Ronray Harris MT p. Yanni Patsaros 3:34; 120-Kenny Dale MT md. Chris D'Alfonso 15-6; 126-Chris Harvey A md. Pat Williams 15-3; 132-Brandon Curtis MT p. Kavin Vasquez 3:39; 138-Youqui Kokulo A d. Jacob Kershaw 13-8; 145-Jack Willette A p. Tyrell Hebron :28; 152-Jake Canter MT md. Robert Mears 11-2; 160-John Mallett MT md. Andrew Gabros 16-4; 170-John Mooers MT md. Alvin Mears 7-0; 182-Nicholas Miele A p. Barry Edwards 3:49; 195-Harry Wozniuk MT by forfeit; 220-Tiger Kirvay A d. Jason Sierra 3-2; *285-Jason Viola MT p. Roman Rudisill 1:02.

*Match began at 285

No. 6 St. Augustine Prep 42, Middle Township 30

*106-Reid White SA p. Joey Curtis :51; 113-Ronray Harris MT p. Mason Bechler 1:30; 120-Tom Gattinella SA md. Kenny Dale 9-1; 126-Ed Donahue SA p. Pat Williams :54; 132-Jarred Hodges SA d. Brandon Curtis 10-4; 138-Nick Clark SA p. Tyler Hebron 1:00; 145-Aaron Denesevich SA d. Jacob Kershaw 9-5; 152-John Mallett MT. p. Jose Tabora 5:02; 160-James Brady SA d. Jake Canter 6-5; 170-Tyler Sentman SA p. John Mooers 1:03; 182-Barry Edwards MT by forfeit; 195-Harry Wosniuk MT by forfeit; 220-Jason Sierra MT p. Justin Welsh 1:20; 285-Tom Lynd SA p. Jason Viola :54.

*Match began at 106

No. 5 Clearview Regional 33, Vineland 30;

West Deptford 38, Vineland 27

106-Josh Pineda V (1-1) 4-0 d. CR; 113-Steven Bergamo V (1-1) d. 4-0 WD; 120-Daniel DeTetta V (0-2); 126-Zach Nealis V (2-0) d. 4-3 CR, d. 10-3 WD; 132-John Rizzo V (1-1) d. 8-4 WD; 138-Tayron Davis V (1-1) won by forfeit CR; 145-Christian Acosta V (0-2); 152-Eric Gonzlaez V (0-2); 160-Joel Vazquez V (0-2); 170-Steffen Rodriguez V (1-1) p. 1:41 WD; 182-Tiawahn Cosby V (2-0) d. 10-6 CR, p. 2:14 WD; 195-Ben Henderson V (1-1) d. 9-2 CR; 220-Jose Matteo V (1-1) p. :18 CR; 285-Luis Vazquez V (2-0) won by forfeit CR, won by forfeit WD.

Records-Vineland 13-8.

No. 9 Millville 51, Cedar Creek 25

106-Josh Forand M p. Dean Mazza time unavailable; 113-Joham Garcia M p. Tyshonn Williams 1:06; *120-Frankie Clemens M d. Carlos Rivera 5-4; 126-Austen McGinnis CC won by forfeit; 132-Matt Jiampetti CC md. Chad Kahn 13-3; 138-Eric Hanusewicz CC d. Keith Mahoney 5-0; 145-Rico Rivera M p. Aaron Solomon 1:08; 152-Sean Platt M p. Sean Gubbins 1:50; 160-Bryan Bellace CC p. Jose Soto 3:46; 170-Stacey Solomon CC p. Connor Dixon 3:18; 182-Javier Colon-Rivera M p. Mike Carter 1:07; 195-Ed Shockley M p. Christian Sandfort 3:09; 220-Obie Kali M p. Patrick Lynch4:40; 285-Fred DeMary M p. Ben Keating 1:25.

*Match began at this weight

No. 9 Millville 49, Audubon 28;

No. 9 Millville 45, Woodstown 28;

Woodstown 44, Cedar Creek 28;

Audubon 41, Cedar Creek 29

106-Forand M (0-2);Mazza CC (0-2); 113-Patrick Cassidy M (0-1), Garcia M(1-0) p. :37 W; Williams CC (0-2); 120-Garcia M (1-0) p. 2:00 A, Clemens M (1-0) p. 3:45 W;Rivera CC (1-1) p. 3:09 W; 126-Clemens M (0-1), Jair Goodwin M (0-1);McGinnis CC (2-0) p. 1:45 W, tf. 16-1 (5:40) A; 132-Kahn M (1-1) p. 4:30 A;Jiampetti CC (0-2); 138-Mahoney M (2-0) md. 15-7 A, p. 5:22 W; A. Solomon CC (2-0) md. 11-1 W, d. 10-4 A; 145-Rivera M (1-0) p. 3:10 A;Hanusewicz CC (1-1) tf. 16-1 (5:45) A; 152-Platt M (0-1), Rivera M (1-0) p. :54 W; Gubbins CC (1-1) p. 3:20; 160-Soto M (2-0) p. 1:47 A, Platt M (0-1); Bellace CC (0-2); 170-Dixon M (0-1), Soto M (1-0) p. 1:13 W; S. Solomon CC (2-0) p. 2:26 W, p. 5:05 A; 182-Colon-Rivera M (2-0) p. 1:00 A, p. 3:45 W;Carter CC (0-2); 195-Shockley M (2-0) won by forfeit A, won by forfeit W;Sandfort CC (1-1) md. 17-6 A; 220-Kali M (2-0) d. 5-3 A, d. 6-3 W;Keating CC (1-1) p. 4:30 A; 285-DeMary M (1-1) p. 1:53 A; Lynch CC (0-2).

Records-Cedar Creek 9-10, Millville 17-3.

Neptune 51, Pinelands Regional 22;

Pinelands Regional 35, St. Rose 0;

Pinelands Regional 70, Weequahic 6

106-Mike Heck PR (2-1) won by forfeit SR, won by forfeit W; 113-Sam March PR (2-1) won by forfeit SR, won by forfeit W; 120-not contested; 126-Thomas Poklikuha PR (2-1) won by forfeit SR, won by forfeit W; 132-Corey Byrne PR (3-0) p. 2:36 N, tf. 15-0 SR, won by forfeit W; 138-Kyle Mattina PR (2-1) d. 7-3 SR, p. 3:16 W; 145-Carl Schulz PR (1-1) p. 3:11 W; 152-James Mattina PR (1-1) won by forfeit W; 160-J. Mattina PR (1-0) d. 8-5 SR; 170-Anthony Blasco PR (0-1), Ryan Bezak PR (1-0) p. :20 W; 182-Bezak PR (1-0) p. 1:10 N, Blasco PR (1-0) md. 12-0 W; 195-Max Schnepp PR (1-1) p. 2:24 W; 220-Paul Lombardi PR (2-0) md. 12-4 N, p. 1:23 W; 285-John Campano PR (3-0) won by forfeit N, won by forfeit SR, p. 5:23 W.

Records-Pinelands 7-13.

Lacey Township 41, Freehold Township 27;

Lacey Township 61, Lakewood 18

106-Anthony Datello LT (0-1, Jacob Meimin LT (0-1); 113-Ben Mrozinski LT (1-1) p. :59 L; 120-Connor Garrity LT (2-0) p. 1:23 L, won by forfeit FT; 126-Kyle Brandt LT (2-0) md. 9-1 L, d. 7-1 FT; 132-Nick Vecci LT (2-0) p. 5:01 L, d. 8-3 FT; 138-Andrew Garrity LT (2-0) d. 12-6 L, sv. 13-11 FT; 145-Steve Knapp LT (2-0) p. :55 L, d. 6-2 FT; 152-Matt Opacity LT (1-0) won by forfeit L, Cody Alvarez LT (0-1); 160-Opacity LT (1-0) tf. 17-1, 5:41 FT, Alvarez LT (1-0) p. 3:31 L; 170-Luke Fernandez LT (2-0) won by forfeit L, p. 2:39 FT; 182-David Paprota LT (2-0) p. 5:53 L, p. 2:54 FT; 195-not contested; 220-Pat Schinder LT (2-0) p. :28 L, p. 2:38 FT; 285-Ray DiBenedetto LT (0-2).

Records-Lacey 8-13.

Note: Lower Township pulled out of the meet.

Deptford 69, Holy Spirit 12;

Gateway Regional/Woodbury 60, Holy Spirit 18;

Clayton 60, Holy Spirit 21

106-Pat D'Arcy HS (1-0) p. C; 113-; 120-; 126-; 132-; 138-Brandon Bower HS (2-1) 5-2 d. G, pin C; 145-Ed Sooy HS (2-0) p. 1:29 G, p. C; 152-Ramirez HS (0-2); 160-Joe DiBuonaventura HS (2-0) d. 9-8 G, p. 4:29 D; 170-Tim Moylette HS (0-1); 182-Moylette HS (0-1); 195-; 220-Matt Hoke HS (0-2); 285-Ellis HS (3-0) by forfeit G, by forfeit D, 4-3 UTB C.

Records-Spirit 3-17.

Note: Complete information for Holy Spirit vs. Clayton was not available

Mainland Regional 66, St. Joseph 9

106-Justin Bishop MR p. Eric Fallon 3:44; 113-Frank Trifiletti MR won by forfeit; 120-John DiNofrio MR won by forfeit; 126-Brendon Islinger MR p. Nick Santore 5:27; 132-Justin Walsh MR p. Alex Barbone 4:54; 138-Garrett Ewing MR won by forfeit; 145-Austin Amato MR won by forfeit; 152-Nick Guinta MR won by forfeit; *160-Colin O'Hara MR p. Jesse Hutwagner 1:56; 170-Christian LaFragola SJ d. Tim Lenzsch 12-6; 182-Silvio Maione SJ p. Kolin Roberts 3;33; 195-Eugene Tartaglione MR won by forfeit; 220-David Evans MR won by forfeit; 285-double forfeit.

*Match began at this weight

Schalick 34, Mainland Regional 33;

Mainland Regional 40, New Egypt 30;

New Egypt 51, St. Joseph 15;

Schalick 56, St. Joseph 9

106-Nick Waugh MR (1-0) won by forfeit S, Bishop MR (1-0) won by forfeit NE; 113-Bishop MR (1-0) d. 2-1 S, Trifiletti MR (1-0) md. 10-0 NE; E. Fallon SJ (0-2); 120-DiNofrio MR (1-1) won by forfeit S; 126-Islinger MR (1-1) p. 1:49 NE; Santore SJ (0-1); 132-Walsh MR (1-1) d. 10-7 S; Santore SJ (0-1), Barbone SJ (0-1); 138-Ewing MR (0-1); Barbone SJ (0-1); 145-Ewing MR (1-0) d. 5-2 NE, Amato MR (0-1; Nick Trotz SJ (0-2); 152-Amato MR (1-0) d. 9-4 NE, John Fitzpatrick MR (1-0) p. :35 S; Logan Laughlin SJ (0-1); 160-O'Hara MR (0-1), Victor O'Farriel MR (0-1); Hutwagner SJ (2-0) d. 7-6 S, d. 9-7 NE; 170-O'Hara MR (1-0) won by forfeit NE, Roberts MR (1-0) p. :32 S; LaFragola SJ (2-0) won by forfeit S, won by forfeit NE; 182-Roberts MR (1-0) p. :32 NE, Lenzsch MR (1-0) d. 5-2 S; Maione SJ (1-1) p. :10 NE; 195-Tartaglione MR (1-1) p. 5:13 NE; 220-Evans MR (0-2); 285-not contested.

Records-S.J. 4-22, Mainland 8-18.

Cumberland Regional 44, Westampton Tech 33;

Overbrook 41, Cumberland Regional 36;

Cumberland Regional 35, Pitman 33

106-Nick Smith CR (0-3); 113-Andrew DiJoseph CR (3-0) p. 5:23 WT, won by forfeit O, md. 15-1 P; 120-Nick Rio CR (0-3); 126-Rich Munsick CR (0-3); 132-Joseph Roman CR (3-0) p. 1:58 WT, p. 1:19 O, p. :52 P; 138-Zack Wroniuk-Evans CR (2-1) p. :31 WT, d. 7-6 P; 145-Brian Ambros CR (0-1), Nick Anderson CR (2-0) tf. 15-0 5:59 WT, d. 6-1 P; 152-Anderson CR (1-0) p. 1:39 O, Daniel DeLuke CR (1-1) p. :24 P; 160-DeLuke CR (1-0) won by forfeit O, Pablo Chavez CR (1-1) won by forfeit P; 170-Julian Harris CR (2-0) p. 1:12 WT, won by forfeit O, Ed Williams CR (0-1); 182-Williams CR (1-1) p. 4:34 WT, Elijah Gould CR (1-0) md. 10-0 P; 195-Gould CR (0-2); 220-Juan Chavez CR (1-2) d. 5-3 WT; 285-Maquay Richmond CR (3-0) p. 1:18 WT, p. :53 O, d. 4-0 P.

Records-Cumberland 8-12.

Barnegat 39, Penns Grove 30;

Cinnaminson 41, Barnegat 13

106-Jeff DeLuise B (1-0) p. 1:02 PG; 113-Devon Durante B (1-0) won by forfeit PG, Nick Fogarty B (0-1); 120-Fogarty B (0-1); 126-Javon Mancio B (0-2); 132-Joe Mandara B (2-0) p. 1:40 PG, d. 8-2 C; 138-Zach Massa B (0-2); 145-Ed Santola B (1-1) d. 6-3 PG; 152-Chris Stoma B (2-0) p. 3:29 PG, d. 2-0 C; 160-Ryan Kirk B (2-0) d. 9-8 PG, md. 13-3 C; 170-Isaiah Scott B (0-1), Kevin Hoffman B (0-1); 182-Hoffman B (0-1); 195-Greg Schmalz B (2-1) d. 2-0 PG, d. 2-1 C ; 220-Matt Frigon B (0-2); 285-Zach Andrews B (1-1) p. 1:02 PG.

Records-Barnegat 13-11.