EGG HARBOR TOWNSHIP — Atlantic Christian School is pleased to announce its Honor Roll recipients for the 2018-2019 school year for students in grades 1-12.

Students were recognized for their academic achievement at year-end Awards Chapels on June 7 and June 14. Students also received awards for Christian Character, Citizenship, Community Service, Presidential and National Physical Fitness, Most Improved, and Highest GPA in a Specific Subject area.

Elementary students in grades 1-5 who earned a 95% average or higher in every major subject received the Highest Honors designation and students who received an 85%-94% average in every major subject received the Honors designation.

Middle School and High School students in grades 6-12 who earned a cumulative grade point average (GPA) of 3.8 or higher at the end of the school year received the Highest Honors designation.

Students in grades 6-12 who earned a cumulative GPA of 3.5-3.79 received the Honors designation.

Atlantic Christian is a private, non-denominational, regional school and its students hail from cities throughout Atlantic County, Cape May County, and Ocean County.

Grade 1

Highest Honors

James Boyle (EHT)

Callie Carney (South Dennis)

Anthem Correa (EHT)

Raquel Crespo (EHT)

Mathias Dye (EHT)

Ella Henigan (Somers Point)

Caleb Norris (Linwood)

Gabriella Santos (EHT)

Tyler Shull (Ocean View)

Dylan Tardif (EHT)

Honors

Jenessa Austin (Pleasantville)

Myles Bird (EHT)

Gabrielle DiSciascio (Somers Point)

Addisyn English (Mays Landing)

Ryleigh Gregas (Somers Point)

Jonathan Ireland (EHT)

Jeremiah Johnson (EHT)

Necosi Johnson (Pleasantville)

Isabelle Kiefer (EHT)

Tamara Kulov (EHT)

Jeremy Morillo (Pleasantville)

Bisangha Ngwabi (EHT)

Colton Ott (EHT)

Maxdiel Ramos (EHT)

Drew Remlein (EHT)

Luke Sabulao (Mays Landing)

Grade 2

Highest Honors

Malani Christmon (Mays Landing)

Natalie Dickson (Cape May Courthouse)

Chase Hagel (Absecon)

Nia Hyman-Meeks

Rafael Patiag (EHT)

Honors

Adam Alobeidy (EHT)

Vaughn Burgan (EHT)

Mia Flores (Galloway)

Mia Gaffney (Galloway)

Gaebriel Hahn-Chaney (Mays Landing)

Peyton Hiller (Mays Landing)

Gabriel Hudec (Pleasantville)

Benjamin Kelley (Mays Landing)

Layla McCarthy (EHT)

Alexander Tardencilla (EHT)

Maddox Wellman (EHT)

Grade 3

Highest Honors

Leila Alobeidy (EHT)

Matthew Coates (EHT)

Elliot Norris (Linwood)

Isabella Patiag (EHT)

Honors

Armani Batista (Pleasantville)

Gabriel Capito (Beesley’s Point)

Colton Carney (Cape May Courthouse)

Carson Costello (EHT)

Christian Delacruz (Mays Landing)

Adrian Hinchman (Ocean City)

Brandon Jorgenson (EHT)

Liam Larkin (Cape May Courthouse)

Grace Lushina (EHT)

Raquel Mitchell (EHT)

Bezute Ngwabi (EHT)

Nina Purdy (Somers Point)

Vanessa Rallo (EHT)

Jason Remlein (EHT)

Sophia Rose (EHT)

Jasper Thompson (Hammonton)

Emilee VanAcker (Atco)

Billy Winkel (EHT)

Grade 4

Highest Honors

Mackenzie Flynn (EHT)

Kalee Tardif (EHT)

Nathanael Thompson (Mays Landing)

Honors

Lily Boyle (EHT)

Julian Callaway (Pleasantville)

Sophia Capito (Beesley’s Point)

Josiah Christmon (Mays Landing)

Gabriel Correa (EHT)

Keira Frontino (Somers Point)

Sawyer Gayeski (EHT)

Victoria Hines (EHT)

Xavier Johnson (EHT)

Jason Kelley (Mays Landing)

Kiara Loo (Pleasantville)

Garrett Martin (Mays Landing)

Luke Odell (EHT)

Thomas Potenski (Mays Landing)

Isabella Santos (EHT)

Grade 5

Highest Honors

Gabriella Goodwin (Mays Landing)

Caden Kim (EHT)

Honors

Angela Awad (EHT)

Ava Barberio (EHT)

Calvin Costello (EHT)

Sophia Costello (EHT)

Victoria Dade (Pleasantville)

Amelia D'Anna (Northfield)

Hannah D'Aulerio (Somers Point)

Lydia McCarthy (EHT)

Joseph McCrae (Ocean City)

Marley Odell (EHT)

Austin Salcedo (Northfield)

Graham Schlemo (EHT)

Jade Thompson (Hammonton)

Anyae Welch (EHT)

Grade 6

Highest Honors

Isabell Alford (EHT)

Nevaeh Johnson (Pleasantville)

Sophia Johnson (Ocean City)

Taylor Sutton (EHT)

Honors

Charlie Costello (EHT)

Aine Dorsey (EHT)

Autumn Loo (Pleasantville)

Taylor Murphy (EHT)

Grade 7

Highest Honors

Zachary Fosbenner (Beesley’s Point)

Jackson Gayeski (EHT)

Ethan Haynes (EHT)

Rebecca Kelley (Mays Landing)

Evangelina Kim (EHT)

Ryleigh Martin (Mays Landing)

Alicia O’Donnell (EHT)

Haven Sanchez (EHT)

Honors

Kevin Frontino (Somers Point)

Kendall Murphy (EHT)

Grade 8

Highest Honors

Bailey DeLuca (Mays Landing)

Moges Johnson (Ocean City)

Cruz Lewis (EHT)

Reyna Lewis (EHT)

Alexandra Lushina (EHT)

Paige Noble (EHT)

Annia Pierre (Pleasantville)

Dylan Reilly (Ocean City)

Honors

Daniella Ajayi (Pleasantville)

Madelynne DeNick (Mays Landing)

Jayson Lewis (Pleasantville)

Sara One (EHT)

Tiana Purdy-Phillips (Somers Point)

Annabelle VanAcker (Atco)

Grade 9

Highest Honors

Elizabeth Alford (EHT)

Hualin (Max) Bai (Mays Landing)

Andres Cores (EHT)

Minjun (Daniel) Kim (EHT)

Shermia Liggins (Mays Landing)

Grade 10

Highest Honors

Kami DeNick (Mays Landing)

Matthew Dietrich (Somers Point)

Isaac Hart (Woodbine)

Hyewon (Amy) Ki (Galloway)

Haoshen (Katherine) Kong (EHT)

DoYeon (Bella) Lee (EHT)

Sydney Pearson (EHT)

Chloe Vogel (Northfield)

Rachel Whisman (Vineland)

Cristen Winkel (EHT)

Honors

Kayla DeNick (Mays Landing)

Jia Peng (EHT)

Landon Shivers (Somers Point)

Grade 11

Highest Honors

Josephine D'Anna (Northfield)

Lauren Harmon (EHT)

Ashleigh Martin (Mays Landing)

Benjamin Noble (EHT)

Jiajie “Fiona” Xiao (EHT)

Honors

Emily Elgersma (Cape May Courthouse)

Ian Iaconelli (Absecon)

Emily Kelley (Mays Landing)

Daniel Roland (Somers Point)

Dalton Sage (EHT)

Ping-Yu (Alex) Wang (EHT)

Lin Xiao (EHT)

Grade 12

Highest Honors

Lindsey Ash (EHT)

Elijah Chapman (EHT)

Rebekah Darragh (EHT)

Solomon Griffith (Ocean City)

Theodore Housel (Somers Point)

Emily Loeb (Absecon)

Ryan Lomangino (EHT)

Joshua Mizrahi (EHT)

Jacob O’Brien (Marmora)

Ayolola Oguntuase (EHT)

Mackenzie Reilly (Ocean City)

Rose Shaw (EHT)

Caraline Winkel (EHT)

Jia Wei (Julia) Wong (Sea Isle City)

Yaoming (Erik) Yang (EHT)

Honors

ZengZheng (Constantine) Jiang (EHT)

Load comments