Steve Gooden, Ben Wiley, Matt DiMarino and Nate Hays broke the school record in the 400-meter freestyle relay in three minutes, 51.07 seconds for Ocean City High School as the Red Raiders defeated Vineland 112-58 in a Cape-Atlantic League boys swim meet on Tuesday.

Hays also won the 200 IM in 2:15.14 and the 100 breast stroke in 1:10.58.

Dan Merighi, Marc Bennett, R.J. Franceschini and Kyle Slusarczyk took the 200 freestyle relay for the Fighting Clan in 1:47.29.

At Ocean City Aquatic Center, meters

200 Medley Relay—(Nate Hays, Matt DiMarino, Brian Walsh, Steve Gooden) O 1:57.34; 200 Freestyle—Doug Grisbaum O 2:09.32; 200 IM—Hays O 2:15.14; 50 Freestyle—Marc Bennet V 25.44; 100 Butterfly—DiMarino O 1:03.14; 100 Freestyle—Ben Wiley O 58.85; 400 Freestyle—Grisbaum O 4:32.03; 200 Freestyle Relay—(Dan Merighi, Bennett, R.J. Franceschini, Kyle Slusarczyk) V 1:47.29; 100 Backstroke—DiMarino O 1:05.18; 100 Breaststroke—Hays O 1:10.58; 400 Freestyle Relay—(Ben Wiley, Gooden, Hays, DiMarino) O 3:51.07.

Records—OC 5-3; Vineland 2-5.


Atlantic City 104,

Absegami 65

At Atlantic City, meters

200 Medley Relay—(Stephen Bernard, Justin Yin, Tyler Dorsett, Andrew Zheng) AB 2:03.62; 200 Freestyle—Dorsett AB 2:11.29; 200 IM—Yin AB 2:23.17; 50 Freestyle—Matt Crooks AC 27.21; 100 Butterfly—Dorset AB 1:03.96; 100 Freestyle—M. Crooks AC 1:00.71; 400 Freestyle—Sean Flynn AC 4:51.55; 200 Freestyle Relay—(John Hayes, Jack Crooks, M. Crooks, Luke McGovern) AC 1:51.10; 100 Backstroke—Barnard AB 1:06.78; 100 Breaststroke—Yin AB 1:15.67; 400 Freestyle Relay—(Flynn, J. Crooks, M. Crooks, Dustin Nguyen) AC 4:13.69.

Records—AC 3-5; Absegami 1-7.


Wildwood Catholic 128,

Pleasantville 28

At Wildwood Catholic, yards

200 Medley Relay—(Cameron Denham, Dan Stefankiewicz, John Feraco, Taylor Olmtrup) WC 2:13.98; 200 Freestyle—Grace Stuart WC 2:02.56; 200 IM—Chris Johnson WC 2:54.74; 50 Freestyle—Sam Francis WC 24.85; 100 Butterfly—Johnson WC 1:19.32; 100 Freestyle—Denham WC 1:00.40; 500 Freestyle—Sarah Stuart WC 6:52.57; 200 Freestyle Relay—(Uriel Juarez, Daniel Moralez, Leo Sanchez, Antuan Colon) P 2:01.30; 100 Backstroke—Francis WC 1:08.71; 100 Breaststroke—Feraco WC 1:22.98; 400 Freestyle Relay—(Olmtrup, S Stuart, Aiden Saul, Macey Bischoff) WC 4:48.47.

Records—WC 3-6; P 0-6.


Middle Township 106,

Buena Regional 63

At Buena Regional, yards.

200 Medley Relay—(Mitchel Butler, Tyler Gonzalez, Tricia Scotti, Jordan Kennison) BR 1:58.52; 200 Freestyle—Zach Hurtado MT 2:04.31; 200 IM—Butler BR 2: 15.20; 50 Freestyle—Sean Geary MT 24.01; 100 Butterfly—Michael D’Angelo BR 1:06.38; 100 Freestyle—Hurtado MT 46.63; 500 Freestyle—Sophia Bosacco MT 5:52.52; 200 Freestyle Relay—(Geary, Travis McCray, Brendon Bartha, Hurtado) MT 1:46.27; 100 Backstroke— Butler BR 1:02.49; 100 Breaststroke—Geary MT 1:10.14; 400 Freestyle Relay—(D’Angelo, Scotti, Aidan Santoro, Butler) BR 4:03.04.

Records—MT 5-1; BR 4-6.


No. 1 Mainland Regional 117,

St. Augustine Prep 53

At St. Augustine, yards

200 Medley Relay—(Erik Truong, Destin Lasco, Nick DiNofrio, Joey Rogers) M 1:38.44; 200 Freestyle—G. Lasco M 1:42.56; 200 IM—D. Lasco M 1:52.62; 50 Freestyle—Rogers M 21.63; 100 Butterfly—G. Lasco M 54.17; 100 Freestyle—Rogers M 47.95; 500 Freestyle—Brett Clauhs M 4:54.83; 200 Freestyle Relay—(DiNofrio, G. Lasco, Truong, Liam Garbutt) M 1:31.90; 100 Backstroke—D. Lasco M 49.58; 100 Breaststroke—Truong M 1:01.54; 400 Freestyle Relay—(Clauhs, Rogers, G. Lasco, D. Lasco) M 3:18.51.

Records—Mainland 8-0; St. Augustine 4-2.


Cape May Tech 108,

Holy Spirit 61

At Holy Spirit (Dr. Martin Luther King Westside Complex), yards

200 Medley Relay—(Gerardo D’Antonio, Cooper Gehring, Tyler Flynn, Chris Porto) CMT 1:56.65; 200 Freestyle—Corbin Sturgeon CMT 2:13.50; 200 IM—Gehring 2:26.31; 50 Freestyle—Flynn 23.13; 100 Butterfly—Flynn 1:04.94; 100 Freestyle—T.J. Given HS 48.44; 500 Freestyle—Phillip Seeger HS 6:22.31; 200 Freestyle Relay—(Kenneth Paggao, Roman Voinea, Sturgeon and Chris Porto) CMT 1:48.07; 100 Backstroke—Gehring CMT 1:05.34; 100 Breaststroke—D’Antonio CMT 1:14.82; 400 Freestyle Relay—Porto, Flynn, Gehring, Sturgeon) CMT 3:55.65.

Records—CMT 6-3; HS 3-5


Barnegat 117,

Donovan Catholic 53

At St. Francis Aquatic Center, yards

200 Medley Relay—(Kyle Smith, Matthew Zielinski, Dylan Cappucio, Michael Kosar) B 1:53.89; 200 Freestyle—Dylan DelaCruz D 2:02.59; 200 IM—Kyle Smith B 2:24.88; 50 Freestyle—Dylan Wintrode D 25.47; 100 Butterfly—DelaCruz D 59.94; 100 Freestyle—Colby Pearson B 54.68; 500 Freestyle—Austin Capuccio B 6:21.13; 200 Freestyle Relay—(Joseph Coleman, Smith, Pearson, Josh Hutton) B 1:42.32; 100 Backstroke—Gareth Aguilar B 1:07.46; 100 Breaststroke—Wintrode D 1:18.75; 400 Freestyle Relay—(Kosar, Gareth Aguilar, Pearson, Maxwell LAres) 3:55.87.

Records—Donovan Catholic 0-5; Barnegat 7-1.


Girls swimming

Atlantic City 121,

Absegami 49

At Atlantic City, yards

200 Medley Relay—(Aliza Haider, Sarah Tran, Fauve Haney, Kara Graybill) AC 2:19.82; 200 Freestyle—Tran AC 2:22.57; 200 IM—Erin Murphy A 3:04.50; 50 Freestyle—Haiden AC 30.70; 100 Butterfly—Haney AC 1:17.11; 100 Freestyle—Graybill AC 1:10.37; 500 Freestyle—Tran AC 5:03.00; 200 Freestyle Relay—(Tran, Haney, Haiden, Alison Gery; 100 Backstroke—Murphy A 2:13.61; 100 Breaststroke—Jana Baligod A 1:29.70; 400 Freestyle Relay—(Gery, Graybill, Madelyn Fox, Casey Scott) AC 4:41.01

Records—AC 3-4; A 0-7.


Our Lady of Mercy 75,

Lower Cape May Regional 18

At Our Lady of Mercy Academy, yards

200 Medley Relay—(Laura Sloan, Nicole Wolkowicz, Leigha Sepers, Denise Dimapilis) O 2:23.43; 200 Freestyle—Victoria Gee O 2:28.27; 200 IM—Dimapilis O 2:50.73; 50 Freestyle—Sepers O 29.12; 100 Butterfly—Dimapilis O 1:23.83; 100 Freestyle—Alexandria Patitucci O 1:09.50; 500 Freestyle—Gee O 6:55.18; 200 Freestyle Relay—(Sloan, Patitucci, Gee, Alyson Daley) O 2:02.66; 100 Backstroke—Sepers O 1:17.84; 100 Breaststroke—Sloan O 1:31.38; 400 Freestyle Relay—(Patitucci, Dimapilis, Gee, Sepers) O 4:46.39.

Records—O 2-4; L 0-5.


Ocean City 114,

Vineland 56

At Ocean City Aquatic Center, yards

200 Medley Relay—(Maggie Wallace, Eve Chiarello, Claudia Scherbin, Ryann Styer) OC 2:09.06; 200 Freestyle—Alex Antonov OC 2:12.80; 200 IM—Wallace OC 2:25.00; 50 Freestyle—Scherbin OC 29.41; 100 Butterfly—Jenna Carastro V 1:08.42; 100 Freestyle—Styer OC 1:00.66; 500 Freestyle—Andrea Teofanova OC 4:56.26; 200 Freestyle Relay—(Antonov, Brooke Powell, Brynn Bowman, Styer) OC 1:57.68; 100 Backstroke—Emily Myers OC 1:15.70; 100 Breaststroke—Chiarello OC 1:25.11; 400 Freestyle Relay—(Scherbin, Powell, Teofanova, Wallace) OC 4:19.55.

Records—OC 6-1; V 3-4.


Cape May Tech 87,

Holy Spirit 82

At Holy Spirit (Dr. Martin Luther King Westside Complex), yards

200 Medley Relay—HS (Riley Hackett, Grace Kaplan, Kayla Tran, Elle Summers) 2:06; 200 Freestyle—Julia Arndt HS 2:16 ; 200 IM—Hackett HS 2:34; 50 Freestyle—Tran HS 25.78; 100 Butterfly—Tran HS 1:04; 100 Freestyle—Summers HS (no time); 500 Freestyle—Lindsey Robbins CMT 5:42; 200 Freestyle Relay—CMT (Miranda Fisher, Alyssa Hicks, Hannah Wilcoxen, Jayne Sietz) 2:02; 100 Backstroke—Hackett HS 1:07; 100 Breaststroke—Maddy Ruisch CMT 1:24; 400 Freestyle Relay—HS (Hackett, Ardnt, Summers, Tran) 4:05.31.

Records—CMT 4-3; HS 1-5.


Wrestling

Burlington Township 42,

St. Joseph 24

106—Double forfeit; 113—David Luliucci SJ p. Eliezer Ramos 3:46; 120—Shariel Ramos BT by forfeit; 126—Alex Giordano SJ p. Colin Sabatino 3:12; 132—Jason Guerrara SJ p. Alex DeAngelis 3:25; 138—Zachary Chivers BT by forfeit; 145—double forfeit; 152—double forfeit; 160—Lucas Britton BT by forfeit; 170—Raymond Wang BT by forfeit; 182—Jake Marshall BT by forfeit; 195—Jared Simmons BT by forfeit; 220—TreVonne Black BT p. Ryan Stansbury 3:05; 285—Dillon Kramer SJ by forfeit.

Records—SJ 1-9; BT 9-3.


Southern Regional 28,

Toms River North 18

106—Ryan Rosenthal TRN d. Matt Brielmeier 5-1; 113—Jayson Scerbo SR d. Alex Danelson 5-0; 120—Owen Kretschmer SR d. Nick Reilly 4-3; 126—Sebastian Delligatti SR d. Mark Fedeli 8-1; 132—Robert Woodcock SR d. Jack Oleske 7-0; 138—Nick Boggiano TRN d. Nicholas Pepe 5-0; 145—Matthew Barnett SR md. Anthony Bredjik 11-3; 152—Dan Gorman SR d. Matt Spalletta 7-3; 160—Sal Antinozzi TRN d. Luke Galan 6-4; 170—Nicholas O’Connell SR by forfeit; 182—Juan Nakano TRN d. Ben LoParo 4-2; 195—Michael Nakano TRN d. Vin Miele 5-1; 220—Anthony Clavijo TRN d. JT Cornelius 12-7; 285—Matt Mackanic SR d. John O’Donnell 7-0.

Records—SR 12-1; TRN 9-1-1.


Boys bowling

Hammonton 4, ACIT 0: H: Joseph DiCamillo (245, 676), Sean Cocuzza (245, 553) ACIT: Clayton Houser (190, 518), Zachary Leo (215, 499).


Girls bowling

ACIT 3, Hammonton 1: ACIT: Sam Dangler (158, 438), Kim Countouris (154, 406) H: Julia Simpers (129, 341), Francesca Jacobs (135, 331)

Can't get enough High School sports? Get the latest scores, game highlights and analysis delivered to your inbox each week

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.

PLEASE BE ADVISED: Soon we will no longer integrate with Facebook for story comments. The commenting option is not going away, however, readers will need to register for a FREE site account to continue sharing their thoughts and feedback on stories. If you already have an account (i.e. current subscribers, posting in obituary guestbooks, for submitting community events), you may use that login, otherwise, you will be prompted to create a new account.

Load comments